Dziś uroczystość NMP Królowej Polski. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.
O godz. 11.00 sumę pontyfikalną na szczycie z udziałem polskich biskupów celebrować ma abp Józef Michalik. Tegoroczne święto połączone jest ze szczególną modlitwą o pokój na świecie. W Wieczerniku wystawiony jest Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”, który o 10.00 zostanie pobłogosławiony i przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zauważył, że uroczystość Królowej Polski przypomina o naszej polskiej pobożności maryjnej, od której nie wolno nam odejść. – Ta maryjność polskiego katolicyzmu musi być wartością, której nie wolno nigdy utracić, bo wtedy zdradzilibyśmy najświętszą sprawę – powiedział abp Depo. Dodał, że wspólne świętowanie na Jasnej Górze jest także wołaniem o odwagę wyznawania wiary wśród Polaków. – To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Nie dlatego, żeby odróżniać się od innych narodów, jakąś nacjonalistyczną pychą, bo nie o nacjonalizm tu chodzi. Tylko o zrozumienie, że sprawy Boga są sprawami ludzkimi, że sprawy polskie są również bliskie Bogu poprzez wstawiennictwo Maryi, zwłaszcza w tym miejscu jakim jest Jasna Góra – zauważył metropolita częstochowski.
Podczas sumy odpustowej o godz. 11.00 zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.
Z Jasnej Góry na szlak peregrynacji po „zimowej przerwie” przeznaczonej na konserwację wróci dziś Obraz Nawiedzenia. Kopia Cudownego Obrazu matki Bożej peregrynuje teraz po diec. toruńskiej. Przebiega pod hasłem: „Maryjo prowadź nas drogą wiary”.
Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o godz. 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.
Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.
Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.