Sami zdecydują o wydatkach miasta

Budowa nowych boisk, placów zabaw i chodników czy odrestaurowanie pomnika św. Jana Nepomucena - to niektóre z projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe i mieszkańców Wrocławia w ramach pilotażowego programu "Wrocławski Budżet Obywatelski".

Projekty można było zgłaszać od 19 marca do 20 kwietnia, a koszt jednego nie mógł przekroczyć 500 tys. zł. Wnioski mogły przygotowywać organizacje pozarządowe oraz grupy co najmniej 15 mieszkańców.

Jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Jerzy Michalak, przewodniczący komisji opiniującej, radny miejski Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, w sumie do magistratu dostarczono 242 projekty na łączną kwotę blisko 50 mln zł.

"Ponad 200 zostało zgłoszonych przez samych mieszkańców. Niestety dwa zostały złożone po terminie, a ok. 30 nie spełnia wymogów formalnych; brakuje w nich m.in. podpisów przynajmniej 15 osób" - mówił.

Wnioski dotyczą m.in. budowy lub modernizacji placów zabaw, skwerów, ścieżek rowerowych, a także boisk, chodników i ulic. Najtańszy z nich, wart 4 tys. zł, dotyczy usunięcia gruzu i śmieci z terenu fortu piechoty przy ul. Polanowickiej. Jedenaście projektów ma wartość 500 tys. zł; wśród nich jest np. budowa trawiastego boiska przy ul. Chorzowskiej. Jeden z wniosków zakłada natomiast odrestaurowanie pomnika św. Jana Nepomucena, stojącego przy pl. Świętojańskim; koszt tej inwestycji to 250 tys. zł.

"Teraz wnioski zostaną przekazane do odpowiednich departamentów Urzędu Miasta, które sprawdzą, czy na przeszkodzie do ich realizacji nie stoi np. obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego" - wskazał Michalak.

Spośród zweryfikowanych projektów zespół opiniujący wybierze 20, które zostaną poddane konsultacji przez Radę Miejską. Ostateczną decyzję o tym, które z nich zostaną zrealizowane, podejmą jednak mieszkańcy w głosowaniu, które będzie trwało od 4 do 17 czerwca.

"Każdy będzie mógł wybrać pięć inwestycji. Głosować będzie można elektronicznie lub wrzucając kartkę do urn, które pojawią się m.in. w jednostkach obsługi mieszkańca. Chcąc zagłosować, trzeba będzie podać imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL" - poinformował radny.

Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone jeszcze w czerwcu, a realizacja zwycięskich projektów zakończy się najpóźniej w pierwszym kwartale 2014 r.

Pierwotnie na przeprowadzenie tegorocznego programu magistrat przeznaczył 2 mln zł, jednak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz już zapowiedział, że kwota ta zostanie zwiększona do ok. 3 mln zł. "Już teraz mogę powiedzieć, że nasz pilotażowy program się powiódł, dlatego w przyszłorocznym budżecie przeznaczymy na jego realizację ok. 20 mln zł" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
26°C Piątek
wieczór
23°C Sobota
noc
wiecej »