W Domu Spotkań z Historią pokazano krążek zapowiadający płytę „Panny Wyklęte”. Mozaika reggae, jazzu, rocka, hop-hopu i folku zainspirowana jest losem „Leśnych Dziewczyn” i żołnierzy niepodległościowego podziemia z lat 1944-1963.
Najnowszy projekt muzyczny Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Leśnych Dziewczyn, dla których walka o Wolną Ojczyznę nie skończyła się wraz z II wojną światową powstał z okazji trwającego roku Żołnierzy Wyklętych.
- To muzyczna opowieść o młodzieńczych marzeniach, ideałach i trudnych wyborach, które po latach stały się fundamentem Naszej Wolności. To głos młodego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterstwie rówieśników sprzed lat – mówi Darek Malejonek, autor muzyki do utworów napisanych przez czołowe polskie wokalistki, m.in.: Kasię Kowalską, Halinę Mlynkovą, Annę, Natalię i Paulinę Przybysz, Marikę. – To teksty pisane kodem serca, żywa poezja, która sprawia, że możemy iść śladami bohaterów, uczyć się od nich spokoju, wiary i determinacji – dodaje Malejonek.
Patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”.
- Nasze pokolenie prawie nic nie wie o wyklętych. Dlatego napisałyśmy teksty o dziewczynach i kobietach, które muszą ułożyć sobie życie po latach 1944-63. O tych, które chciałyby mieć nowe oczy, które nie widziały tego, co widziały; ręce które nie kopały dołów i grobów, i nowe serca, które nie czuły nienawiści i żalu – mówi Marika, autorka utworu „Modlitwa dziewczyńska”. Płyta została wydana w ramach kampanii ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH przez Fundację Niepodległości. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska trasa koncertowa.
W ramach roku Żołnierzy Wyklętych ukazała się również książka „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” wydana przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo KARTA, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.
To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, odezw, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem.
Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym.
- Historia żołnierzy wyklętych to sprawy bliskie każdemu Polakowi. Niemal w każdej rodzinie, gdyby głęboko poszukać, odnaleźć można biogramy tych bohaterów – mówi Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.
Dla czytelników "Gościa Niedzielnego" mamy trzy egzemplarze płyty. Rozlosujemy je wśród osób, które 10 maja nadeślą na adres warszawa@gosc.pl e-mail z danymi adresowymi i hasłem w tytule "Panny wyklęte".
Do wygrania także bilety na koncert "Panny wyklęte": Posłuchaj wyklętych
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.