Reklama

Niemcy: Samosąd na Polakach

Szef MSW Brandenburgii Dietmar Woidke przeprosił w czwartek podczas polsko-niemieckiej konferencji w Słubicach za napad mieszkańców Kremmen na Polaków zatrudnionych przy zbiorach szparagów. Niemcy oskarżyli Polaków o włamanie i dokonali na nich samosądu.

Reklama

"Chciałbym w imieniu kraju związkowego Brandenburgia bardzo przeprosić naszych polskich przyjaciół, naród polski oraz pana, panie ambasadorze, za to zajście" - powiedział Woidke podczas konferencji w Słubicach poświęconej kwestiom bezpieczeństwa i zwalczania przestępczości przy granicy polsko-niemieckiej. W obradach uczestniczył ambasador RP Jerzy Margański.

"Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie" - zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik brandenburskiego MSW Ingo Decker. Określił zajście mianem "samosądu, naruszającego porządek prawny w Brandenburgii i szkodzącego stosunkom polsko-niemieckim".

Grupa mieszkańców brandenburskiej miejscowości Kremmen, położonej ok. 38 kilometrów na północ od Berlina, w poniedziałek pobiła i związała trzech polskich robotników sezonowych, pracujących przez zbiorze szparagów w tamtejszym gospodarstwie Spargel-Hof, oskarżając ich o włamanie do mieszkania.

Jak podała policja, jednemu z napadniętych udało się uciec, dwóch pozostałych napastnicy zaciągnęli do samochodu i zawieźli na miejsce przestępstwa w celu konfrontacji z osobą wynajmującą mieszkanie. Jak się okazało, polscy pracownicy zostali oskarżeni bezpodstawnie. "Są całkowicie niewinni" - powiedział Decker, dodając, że brandenburska policja wzmocniła ochronę polskich pracowników, by bronić ich przed ewentualnymi atakami. "To nie może się powtórzyć" - podkreślił rzecznik MSW. Przy zbiorach szparagów pracują w Niemczech tysiące polskich robotników sezonowych. Od ich udziału zależy powodzenie zbiorów. Niemcy niechętnie wykonują tę ciężką pracę.

Prowodyr ataku przeprosił w środę ofiary napadu za pomyłkę. Mimo to poszkodowani zawiadomili policję o popełnieniu przestępstwa. "Prowadzimy postępowanie w sprawie niebezpiecznego uszkodzenia ciała i bezprawnego pozbawienia wolności" - powiedziała rzeczniczka policji Ulrike Glanz. Za zajście przeprosił także burmistrz Kremmen - Klaus Juergen Sasse (SPD).

Po zniesieniu kontroli granicznych między Polską a Niemcami w grudniu 2007 roku doszło do wyraźnego wzrostu przestępczości w Brandenburgii i innych nadgranicznych landach niemieckich. Spowodowało to wzrost antypolskich nastrojów na tych terenach. W ubiegłym roku brandenburskiej policji udało się zahamować ten niekorzystny trend.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama