O kontemplacji w codziennym życiu, duchowości Nazaretu i Karolu de Foucauld opowiadał w Słupsku brat Moris Maurin ze Zgromadzenia Małych Braci Jezusa.
Brat Moris jest autorem kilkunastu książek o tematyce duchowej. Przez wiele lat posługiwał w Maroku i na Saharze. Od około 20 lat mieszka w Polsce.
W Słupsku w piątek wieczorem koncelebrował Mszę św. w kościele pw. św. Ottona i wygłosił konferencję o Karolu de Foucauld oraz duchowości Nazaretu.
Opowiadał m.in., że Mali Bracia Jezusa, podobnie jak założyciel zgromadzenia bł. Karol de Foucauld, żyją duchem Nazaretu i są dla ludzi, którzy „nie mają głosu w świecie”. Pracują fizycznie, mieszkają w małych trzy lub czteroosobowych wspólnotach, wśród najuboższych, przeznaczają dużo czasu na kontemplację. – Karol de Foucauld, uratowany przez ludzi, którym pomagał, gdy mieszkał na Saharze, odkrył, co to znaczy być bratem: trzeba pomagać ludziom i żyć tak samo jak oni – mówił brat Moris.
Zakonnik wyjaśniał także, że aby kontemplować Jezusa, nie potrzeba specjalnej oprawy ani nadzwyczajnych zabiegów. - Każdy może trwać przy Jezusie. Jeśli jesteś zmęczony po pracy, czekają cię jeszcze obowiązki w domu, dzieci, to wystarczy, że przypomnisz sobie, że Jezus jest, że cię kocha i patrzy na ciebie. Możesz powiedzieć Jezusowi, że Go kochasz w tramwaju i w metrze. To jest duchowość Nazaretu - tłumaczył Mały Brat Jezusa.
Z bratem Morisem będzie można spotkać się także w sobotę przed południem na indywidualnych rozmowach, a wieczorem wygłosi drugą konferencję w kościele ss. klarysek po Mszy św. o godz. 18.
W niedzielę zaś, o godz. 17 brat Moris będzie głosić konferencję w kościele Mariackim. Po spotkaniu będzie również okazja zobaczyć efekty dwóch dni nauki uczestników warsztatów tańca izraelskiego.
Kapłan przyjechał do Słupsk na zaproszenie Fundacji „Przyjaciele Życia”. – Po raz pierwszy słuchałam konferencji brata Morisa 10 lat temu. To wspaniały człowiek, świadek, o którym nie ma wątpliwości, że spotkał Jezusa i stara się go naśladować. Zaprosiliśmy go, żeby słupszczanie mogli zatrzymać się nieco przed Zesłaniem Ducha Świętego – wyjaśnia Ewa Sielicka z Fundacji.
Spotkanie z bratem Morisem wpisuje się w trwające w Słupsku Święto Życia.
W ramach świętowania także jutro, między 11 i 14, w kościele pw. św. Maksymiliana, odbędzie się konferencja i dyskusja z Jackiem Pulikowskim, szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci, dr. inżynierem, wykładowcą Studium Rodziny przy Wydziale Teologii UAM w Poznaniu. Razem z żoną Jadwigą od lat służą małżeństwom w kryzysie, prowadzą kursy przedmałżeńskie, a także pomagają młodym przygotować się do odpowiedzialnego zakładania rodziny.
– Zatytułowaliśmy to spotkanie „Adamie i Ewo – bądźcie szczęśliwi, czyli jak poprawić więź małżeńską?”. Więź małżeńska jest fundamentem. Jako psychiatra i psychoterapeuta spotykam się z ludźmi, czasami nawet około 70-tki, którzy całe życie cierpią, a trudno określić podstawowe przyczyny tego cierpienia. Dbanie o więź między mężem i żoną daje podstawy do dobrego, szczęśliwego życia. W każdym małżeństwie, nawet tym najlepszym, jest co poprawiać. Jacek będzie mówić o tym, jak dążyć do stanu idealnego – zaprasza Joanna Kasperek z Fundacji „Przyjaciele Życia”.
W przyszłym tygodniu, w poniedziałek i wtorek w ramach Święta Życia w kinie Rejs będzie można bezpłatnie obejrzeć film „October Baby”. W środę w ratuszu miejskim odbędzie się II słupska konferencja o naprotechnologii i rodzinie. Zaś w sobotę w kościele Mariackim o godz. 19. 30 z musicalem „Tobiasz” wystąpi Teatr A z Gliwic. Kulminacją świętowania będzie niedzielny III Marsz dla Życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.