Ok. 2,5 tys. Niemców, Romów, Czechów i Morawian przybyło w niedzielę na Górę św. Anny na XVIII Pielgrzymkę Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Abp. Alfons Nossol podkreślał, że poszanowanie mniejszości to warunek pokoju, a najlepszym antidotum na nacjonalizm jest Europa.
Mniejszości są u nas bardzo dynamiczne i żywe. Bolesne jest to, że w szkołach nie ma zrozumienia dla mniejszości romskiej. Musimy się o nią troszczyć. U nas na Śląsku inność nie jest czymś gorszym - powiedział w trakcie homilii emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp. Alfons Nossol, który przewodniczył liturgii.
Dodał, że na Śląsku zawsze mieszały się narodowości polska, niemiecka, czeska i morawska. - W pewnym sensie my tu zawsze byliśmy Europejczykami. Europa jest najlepszym antidotum przeciwko nacjonalizmom i nienawiści - powiedział abp Nossol. "Od mniejszości możemy się wiele nauczyć" - dodał.
Przybyłych witał przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida oraz prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Jan Korzeniowski.
My Romowie cieszymy się, że co roku możemy modlić się na Górze św. Anny razem z innymi pielgrzymami. Prosimy, by móc dalej pielęgnować swoją kulturę i wychowywać się w bezpiecznym państwie. - mówił Korzeniowski i podkreślił: "Pamiętamy także o Romach pomordowanych w trakcie II wojny światowej, którzy często spoczywają w bezimiennych grobach. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem".
Pielgrzymka co roku odbywa się na początku czerwca. W niedzielę do groty lurdzkiej położonej obok bazyliki na Górze św. Anny przybyło ok. 2,5 tys. pielgrzymów. Byli przedstawiciele mniejszości niemieckiej, romskiej, czeskiej i morawskiej. Uroczystą mszę odprawiono w języku polskim i niemieckim. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Czerpiąc z wiary - kształtujemy życie!". Uroczystości rozpoczęły się od wspólnych modlitw połączonych ze wspomnieniami śląskiego poety Josepha von Eichendorffa (w tym roku mija 225. rocznica jego urodzin).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.