Reklama

Ziobro nie złoży jutro wyjaśnień

Zbigniew Ziobro nie pojawi się w środę na posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej; swoją nieobecność tłumaczy obowiązkami w Parlamencie Europejskim. Komisja rozpatrzy wniosek europosła o inny termin spotkania.

Reklama

Posiedzenie komisji z udziałem Ziobry zaplanowano na środę na godz. 10. Komisja miała rozpatrzyć wniosek wstępny o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu b. ministra sprawiedliwości, b. prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę - wysłuchać jego wyjaśnień.

We wtorek Ziobro przekazał szefowi komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Andrzejowi Halickiemu (PO) pismo z prośbą o zmianę terminu przesłuchania.

W liście argumentuje, że w środę w Parlamencie Europejskim odbywa się posiedzenie komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy, w którym jako europoseł zamierza wziąć udział.

"W czasie planowanego spotkania ma odbyć się debata i najprawdopodobniej również głosowanie nad ostatecznym kształtem raportu podsumowującego działanie komisji. Do proponowanego teksy raportu złożyłem szereg poprawek. Dotyczą one surowszego karania przestępców, wzmocnienia walki ze zorganizowaną przestępczością i skutecznego wprowadzania w państwach Unii Europejskiej tzw. konfiskaty rozszerzonej majątków przestępców" - tłumaczył w piśmie Ziobro.

Jak podkreślił, jest dobrym zwyczajem wszystkich komisji sejmowych, aby uzgadniać termin z osobą, którą się zaprasza. "Pierwszy raz na przestrzeni wielu lat tak się nie stało" - uważa.

"Jeżeli będzie uzgodniony termin (posiedzenia) nie widzę powodu, żeby się nie stawić" - zadeklarował Ziobro w rozmowie z dziennikarzami. Jak dodał, jego prośba została uwzględniona.

Sekretariat komisji poinformował PAP, że posiedzenie w środę odbędzie się; zostanie na nim rozpatrzony wniosek Ziobry i najprawdopodobniej wyznaczony następny termin posiedzenia.

Wnioski o postawienie prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Solidarnej Polski, b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu pod koniec ubiegłego roku złożyła PO.

Zarzuca im naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem". W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS. Kaczyński został wezwany na przesłuchanie we wrześniu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama