Dzieła polskiej animacji, dokumentu, etiudy filmowe, fabuły, audycje radiowe i telewizyjne, zestawione z często już nieobecnymi na afiszach spektaklami składają się na zbiory nowego portalu prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny - Ninateka.pl.
Ninateka jest wielowątkowym i interdyscyplinarnym serwisem. W tej chwili zasoby portalu obejmują 2186 materiałów audiowizualnych, a każdego tygodnia serwis wzbogacany będzie o kolejne pozycje.
W zbiorach Ninateki, dostępnej pod adresem www.ninateka.pl, znajdują się m.in. animacje z lat 60., dzieła Witolda Giersza, Juliana Antonisza, Stefana Szwakopfa, Jana Lenicy czy Piotra Dumały, dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu i pochodzące ze Studia Munka nieznane powszechnie etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej.
Internauta może obejrzeć na Ninatece filmy m.in. Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego, Marka Piwowskiego, Kazimierza Karabasza czy Andrzeja Titkowa. W serwisie Ninateka zgromadzono też wiele rejestracji teatralnych, a wśród nich: głośne dzieła Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Wajdy, Mariusza Trelińskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego i Jana Klaty.
Na portalu Ninateka wyselekcjonowane materiały z różnych dziedzin kultury opatrzone są wyczerpującymi opisami z biogramami twórców; pogrupowane są w sekcje tematyczne, a docelowo także - kolekcje specjalne.
Na stronie głównej portalu znaleźć można najciekawsze materiały związane z tematem tygodnia, czyli redakcyjną propozycją materiałów audiowizualnych na dany tydzień, często związaną z bieżącymi wydarzeniami.
W każdy poniedziałek odwiedzający portal użytkownik może znaleźć polecany w danym tygodniu wybór filmów i audycji związanych z konkretnym zagadnieniem, a w każdy piątek odbywa się premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, który właśnie został dodany do Ninateki.
Ninateka.pl jest jednym z kluczowych projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do którego zadań należą digitalizacja, udostępnianie i upowszechnianie polskiej kultury audiowizualnej. Na początku Ninateka była jedną z zakładek strony internetowej Instytutu (www.nina.gov.pl). W ciągu ok. dwóch lat istnienia została rozbudowana w takim stopniu, że mogła zaistnieć jako osobna platforma internetowa.
Wszystkie materiały dostępne w Ninatece pochodzą z legalnych źródeł i są w 98 proc. bezpłatne. To oznacza, że ponad 2000 materiałów jest darmowych, a dostęp do nich nie wymaga logowania. Tylko 2 proc. materiałów, zgodnie z wymogami przekazujących je producentów, udostępniana jest za niewielką opłatą.
Ważną częścią Ninateki jest Ninateka Edu, przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich uczniów. Po uprzedniej rejestracji użytkownicy zyskują bezpłatny dostęp do wszystkich materiałów opublikowanych w Ninatece, a także materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji i zeszytów ćwiczeń. Nauczyciel ma także możliwość wygenerowania kodów dostępu dla swoich uczniów, dzięki czemu Ninateka Edu może być narzędziem do wykorzystywania podczas lekcji lub w ramach zadawanych prac domowych.
Serwis jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu, z którego korzystają osoby słabowidzące.
Sukcesywnie kolejne materiały znajdujące się w Ninatece będą wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących; niebawem pojawią się też filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.