Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń - do sanktuariów w tych miastach europejskich wyruszy w piątek z Krakowa-Łagiewnik Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Pojazd będzie promować Kraków i Małopolskę jako centrum turystyki pielgrzymkowej.
Podróż mobilnego muzeum, należącego do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie, potrwa trzy tygodnie. W tym czasie pielgrzymi i turyści odwiedzający najsłynniejsze europejskie miejsca pielgrzymkowe będą mogli zobaczyć ekspozycję zainstalowaną w pojeździe oraz zapoznać się z materiałami opisującymi małopolskie miejsca kultu religijnego.
Na wystawie w mobilnym muzeum będzie można obejrzeć pamiątki takie jak m.in.: pióro z lat. 60. XX w. którym posługiwał się ks. kard. Karol Wojtyła, krzyż pektoralny Jana Pawła II wykonany z okazji 25-lecia pontyfikatu, mitra papieska z Tor Vergata, ornat papieża ze Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 r.
"Planowana od wielu miesięcy podróż mobilnego Muzeum Jana Pawła II po najpopularniejszych miejscach pielgrzymkowych w Europie nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Dzieje się tak oczywiście za sprawą decyzji papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie" - powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Z pewnością naszą ofertą zainteresuje się teraz dużo więcej osób, które będą chciały przekonać się co takiego ma w sobie miasto, które wkrótce odwiedzą miliony młodych ludzi" - dodał.
Jak przypomniał prezes Centrum "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński, Mobilne Muzeum od dwóch lat podróżuje po Polsce i Europie, w tym czasie odwiedziło kilkadziesiąt miast i miejscowości. "Osoby wizytujące ekspozycję mają okazję do chwili refleksji nad życiem i przesłaniem bł. Jana Pawła II oraz możliwość zapoznania się z filmami i materiałami promującymi Kraków i region małopolski. Na specjalnie przygotowanych planszach pokazujemy, jak rozwija się krakowskie Centrum +Nie lękajcie się!+ kierując szczególne zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca" - powiedział ks. Kabziński.
Zdaniem marszałka Małopolski Marka Sowy Kraków i Małopolska mają szczególne znacznie dla pielgrzymów z całego świata. "Znajduje się tu ponad 120 sanktuariów i są to miejsca o międzynarodowej randze i renomie, świątynie o wybitnym znaczeniu kulturowym, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Światowe Dni Młodzieży przyciągną rzesze pielgrzymów, którzy będą mogli odwiedzić je wszystkie i modlić się w naprawdę wyjątkowych miejscach" - dodał marszałek.
Turyści odwiedzający mobilne muzeum otrzymają katalogi i mapy prezentujące obiekty i miejsca kultu religijnego w Małopolsce. Wydawnictwa przygotowano w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej) w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.
Równolegle w trakcie przejazdu Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez Europę na kanale Discovery we Włoszech i w Hiszpanii zostanie wyemitowany film "Śladami Jana Pawła II" (25 emisji we Włoszech i 28 emisji w Hiszpanii).
W czwartek ruszył też portal internetowy prezentujący ofertę religijną Małopolski: sacrum.visitmalopolska.pl. Działa on w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej.
Podróż Mobilnego Muzeum Jana Pawła II jest organizowana w ramach projektu "Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" realizowanego przez woj. małopolskie i miasto Kraków przy współpracy z krakowskim Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
Realizacja projektu rozpoczęła się w 2011 r. i wciąż jest kontynuowana. Jego wartość to ponad 1,1 mln zł, w tym ponad 800 tys. zł to środki unijne. W ramach projektu, w październiku 2012 r. w Hiszpanii i w kwietniu 2013 r. we Włoszech odbyły się spotkania adresowane do branży turystycznej oraz organizatorów wyjazdów religijnych i pielgrzymek. Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej.
Mobilne muzeum to 18-metrowej długości pojazd w barwach papieskich. W jego naczepie ustawione są gabloty z eksponatami, prezentowane są też m.in. zdjęcia przedstawiające życie Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.
Pomysłodawcą ruchomego muzeum był ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława, a pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Muzeum to rozpoczęło działalność w 2011 r.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.