Pod hasłem „Ludy tubylcze w budowaniu sojuszy: dla uczczenia traktatów, umów i innych konstruktywnych działań” obchodzony jest 9 sierpnia Światowy Dzień Ludów Tubylczych, ustanowiony w 1994 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Watykańska agencja misyjna FIDES zwraca uwagę, że w tym roku głównym celem tej inicjatywy jest podkreślenie ważności porozumień, zawieranych przez rządy państw ze swymi obywatelami i ludnością tubylczą. Ich celem jest uznanie i obrona praw i ziem autochtonów oraz ustanowienie ram współistnienia i stosunków gospodarczych. Układy te określają również normy polityczne dla współżycia różnych suwerennych narodów, żyjących na tym samym obszarze, zgodnie z zasadami przyjaźni, współpracy i pokoju – podkreśla FIDES.
Dzień Ludów Tubylczych szczególnie szeroko obchodzony jest w Ameryce Łacińskiej, gdzie w większości krajów żyją mniej lub bardziej liczne ludy indiańskie, często pozbawione swych praw.
W Ekwadorze już 2 bm. Konfederacja Narodowości Tubylczych tego kraju (CONAIE) zwołała Radę z udziałem przywódców miejscowych ludów autochtonicznych. Omówiono i przeanalizowano na niej projekty dotyczących ich ustaw, w tym prawa do wody, ziem i terytoriów oraz takie zagadnienia, jak tubylcze zarządzanie wymiarem sprawiedliwości, kryminalizacja protestów i polityka związana z wydobyciem minerałów i ropy naftowej oraz warunki ewentualnego dialogu tych grup ludności z prezydentem kraju Rafaelem Correą.
Na zakończenie spotkania przywódcy CONAIE podkreślili, że nadal będą walczyć o posiadanie swych ziem i o zachowanie własnych tradycji oraz przedstawili warunki dialogu z rządem i nakreślili program nowych manifestacji we wrześniu br. Rada stwierdziła ponadto, że rozpocznie proces konsultowania wspólnot tubylczych w celu opracowania spisu głównych punktów konfliktu między rządem a organizacjami, które proponują utworzenie Państwa Wielonarodowego.
W Brazylii delegacja Amnesty International (AI) odwiedziła 7 sierpnia wspólnoty Indian Guaraní Kaiowá w regionie Dourados w stanie Mato Grosso do Sul ( południowo-zachodnia część kraju). W rozmowie z sekretarzem generalnym AI Salilem Shettym z Indii przywódcy indiańscy skarżyli się na opóźnienia w rozgraniczaniu ziem i na akty przemocy wobec członków swych wspólnot, gdy przebywają oni poza swymi tradycyjnymi obszarami lub są stłoczeni w niewielkich rezerwatach.
Misyjna Rada Tubylcza (CIMI) w nocie przesłanej do FIDES-u wspomniała o wizycie sekretarza generalnego AI u 17 rodzin Kaiowá, mieszkających od ponad 10 lat w barakach wzdłuż autostrady BR-163, którą przejeżdżają wielkie ciężarówki z soją i trzciną cukrową. Tam właśnie zginęło pięcioro Indian w wyniku zderzenia z samochodami, a inny członek tej narodowości zatruł się w wyniku kontaktu z pestycydami stosowanymi na plantacjach w tym regionie.
„Jesteśmy w [drugiej] połowie roku 2013 i nie można ot tak po prostu robić to, co się chce z ziemiami tubylczymi, jakby nie było praw, których należy przestrzegać” – powiedział Salil szefom plemiennym. Dodał, że spotkał tam matki, które straciły swe małe dzieci, starców, którzy stracili swych synów. „Dzieje się to w biały dzień i nie ma żadnych dochodzeń. Osoby, które popełniają te zbrodnie, po prostu są wolne. Jest to wielki wstyd dla Brazylii” – ocenił sekretarz generalny Amnesty.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.