Rada Bezpieczeństwa ONZ ostrzega przed poważnym zagrożeniem, jakie dla całego regionu Afryki Środkowej stanowi konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej, informuje serwis psca.org.pl (Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych).
Podsekretarz generalny ONZ, Valerie Amos, ogłosił, iż jeśli kryzys nie zostanie opanowany, konflikt rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Afryki Środkowej.
Wg danych agencji "Save the Children" już ponad 100 tys. dzieci na terenie RŚA zostało zwerbowanych do zbrojnych oddziałów lub wykorzystanych seksualnie, a ok. 200 tys. osób musiało porzucić swoje domy. Zrujnowany jest system opieki zdrowotnej, brak lekarstw i sprzętu medycznego.
Swoje bazy w Republice Środkowoafrykańskiej stworzyła m.in. militarna ugandyjska sekta Armia Oporu Pana (LRA). Z niestabilnej sytuacji w regionie korzystają liczne zbrojne oddziały, przemieszczające się pomiędzy sąsiadującymi RŚA, Demokratyczną Republiką Konga, Czadem, Sudanem i Sudanem Południowym.
Tym czasem misja pokojowa ONZ stacjonująca w Demokratycznej Republice Konga uwolniła ostatnio 82 dzieci zwerbowanych przez bojówki Mayi Mayi w prowincji Katanga. Mayi Mayi i podobne jej ugrupowania wciąż rekrutują dzieci w swoje szeregi.
Jak donosi PCSA w ciągu ostatniego półrocza Mayi Mayi zwerbowała 69 chłopców i 13 dziewcząt w wieku od 8 do 17 lat. Spośród uwolnionych dzieci 40 wróciło do rodzin, reszta trafiła do ośrodków pomocy humanitarnej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.