Blisko 1,8 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej w domach, mieszkaniach i ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyły do Portów Lotniczych osoby mieszkające wokół warszawskiego lotniska - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski.
Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina na Okęciu. Obszar obejmuje tereny, na których ruch lotniczy powoduje przekraczanie norm hałasu określonych w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Dotyczy to części mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.
Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia.
Jak powiedział Przybylski, wszystkie złożone wnioski trafiły do zespołu terenowo-prawnego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza warszawskim lotniskiem. Pracownicy tego zespołu przeprowadzą ich ocenę pod względem poprawności formalnej i merytorycznej.
"Każdy wnioskodawca dostanie od nas odpowiedź, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ wniosków jest naprawdę dużo" - powiedział Przybylski.
Wyjaśnił, że poprawne pod względem formalnym i uzasadnione merytorycznie wnioski o wykonanie izolacji akustycznych będą kierowane do realizacji.
"Do mieszkania wnioskodawcy wysłana zostanie ekipa akustyków, którzy sprawdzą czy normy hałasowe w pomieszczeniach mieszkalnych faktycznie są przekraczane. Jeśli tak będzie, określony zostanie zakres prac, które zapewnią tam odpowiedni klimat akustyczny. Następnie właściciel - w porozumieniu z wybraną przez siebie firmą budowlaną - przygotuje kosztorys, a po zaakceptowaniu go przez Porty Lotnicze wykona zalecone prace, na koszt przedsiębiorstwa" - powiedział Przybylski.
Zaznaczył jednocześnie, że Porty Lotnicze nie będą rozpatrywać wniosków o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości.
"Nie mamy odpowiednich instrumentów, które pozwalałyby obiektywnie ustalić wysokość świadczeń w tych przypadkach. To może stwierdzić tylko sąd, opierając się na ekspertyzach biegłych. Mieszkańcy byli o tym wcześniej uprzedzani" - dodał.
Na podstawie uchwały sejmiku, na terenie obszaru OOU obowiązują ograniczenia związane z budową i rozbudową nowych obiektów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkół i szpitali). W ramach rekompensaty sejmik umożliwił mieszkańcom obszaru ubieganie się o świadczenia od operatora Lotniska Chopina w postaci sfinansowania izolacji akustycznej mieszkań, wypłaty odszkodowań za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości lub ich części.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch m.in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln pasażerów. Od początku tego roku w porcie odprawiono ponad 6,2 mln pasażerów.(PAP)
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.