Blisko 1,8 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej w domach, mieszkaniach i ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyły do Portów Lotniczych osoby mieszkające wokół warszawskiego lotniska - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski.
Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina na Okęciu. Obszar obejmuje tereny, na których ruch lotniczy powoduje przekraczanie norm hałasu określonych w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Dotyczy to części mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.
Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia.
Jak powiedział Przybylski, wszystkie złożone wnioski trafiły do zespołu terenowo-prawnego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza warszawskim lotniskiem. Pracownicy tego zespołu przeprowadzą ich ocenę pod względem poprawności formalnej i merytorycznej.
"Każdy wnioskodawca dostanie od nas odpowiedź, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ wniosków jest naprawdę dużo" - powiedział Przybylski.
Wyjaśnił, że poprawne pod względem formalnym i uzasadnione merytorycznie wnioski o wykonanie izolacji akustycznych będą kierowane do realizacji.
"Do mieszkania wnioskodawcy wysłana zostanie ekipa akustyków, którzy sprawdzą czy normy hałasowe w pomieszczeniach mieszkalnych faktycznie są przekraczane. Jeśli tak będzie, określony zostanie zakres prac, które zapewnią tam odpowiedni klimat akustyczny. Następnie właściciel - w porozumieniu z wybraną przez siebie firmą budowlaną - przygotuje kosztorys, a po zaakceptowaniu go przez Porty Lotnicze wykona zalecone prace, na koszt przedsiębiorstwa" - powiedział Przybylski.
Zaznaczył jednocześnie, że Porty Lotnicze nie będą rozpatrywać wniosków o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości.
"Nie mamy odpowiednich instrumentów, które pozwalałyby obiektywnie ustalić wysokość świadczeń w tych przypadkach. To może stwierdzić tylko sąd, opierając się na ekspertyzach biegłych. Mieszkańcy byli o tym wcześniej uprzedzani" - dodał.
Na podstawie uchwały sejmiku, na terenie obszaru OOU obowiązują ograniczenia związane z budową i rozbudową nowych obiektów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkół i szpitali). W ramach rekompensaty sejmik umożliwił mieszkańcom obszaru ubieganie się o świadczenia od operatora Lotniska Chopina w postaci sfinansowania izolacji akustycznej mieszkań, wypłaty odszkodowań za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości lub ich części.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch m.in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln pasażerów. Od początku tego roku w porcie odprawiono ponad 6,2 mln pasażerów.(PAP)
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.