Nuncjusz apostolski stwierdził, że napięcie w Syrii jest bardzo odczuwalne. Ludzie uciekają zabierając ze sobą tylko najbardziej niezbędne rzeczy.
Abp Mario Zenari podkreśla, że te bardzo mocne słowa Franciszka padają w chwili, gdy cały świat, niepewny o swą przyszłość, wstrzymuje oddech. - „Ta inicjatywa jest niezwykle cenna. Sądzę, że zostanie dobrze przyjęta także przez świat islamu doceniający rolę postu i modlitwy" - podkreślił hierarcha.
Zwrócił uwagę, że w papieskim apelu ważne są jednak nie tylko same słowa, ale również wyraz twarzy Franciszka, gesty jego dłoni. "Mówiły one niezwykle wiele, stanowiły dopełnienie. Słowa Papieża o sądzie Bożym i osądzie historii muszą wstrząsnąć zarówno naszymi sumieniami, jak i sumieniami tych, którzy w swych rękach dzierżą losy świata, przyszłość tego konfliktu. Papież przypomniał, że pokój jest darem Boga dla całej ludzkości. Albo wszyscy cieszymy się z jego owoców, albo cierpimy z powodu braku tego daru. Stąd w tym tak krytycznym i delikatnym momencie wszyscy – niezależnie od religii i przekonań – jesteśmy wezwani do budowania pokoju, do jego ochrony, czy wręcz do odzyskania tego daru, jeśli w jakimś zakątku świata został on zagubiony” - powiedział nuncjusz apostolski w Syrii.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.