Benedykt XVI: Musicie zmienić świat

Musicie zmienić świat - tę misję Benedykt XVI powierzył młodzieży. Modlił się by „stała się ona żyzną glebą Kościoła". Zainteresowanie spotkaniem z Papieżem przerosło oczekiwania samych organizatorów. Do Loreto przybyło w sobotę ok. 400 tys. młodych ludzi z Włoch oraz innych krajów Europy i Basenu Morza Śródziemnego.

Głównym punktem niedzielnej „Agory Młodych” będzie Eucharystia na błoniach Montorso. Na sobotnie czuwanie złożyły się modlitwy, śpiewy, rozważania i świadectwa młodych. Widać było, że Papież z wielką uwagę wsłuchiwał się w niełatwe historie życia i poszukiwania w nim Boga opowiadane przez młodzież. Były one jakby wprowadzeniem do pytań, które młodzi postawili Benedyktowi XVI. Pytali o to jak żyć na marginesie współczesnego społeczeństwa, jak odnaleźć w dzisiejszym świecie Boga i jak w konsekwencji mówić o Bogu i Kościele swym rówieśnikom. Papież mimo, że miał przygotowane na piśmie odpowiedzi na te pytania, nie korzystał z kartek, lecz z wielkim zaangażowaniem odpowiadał na nie spontanicznie. Bóg nikogo nie odrzuca i nikogo nie spycha na margines – podkreślił Benedykt XVI. Wskazał, że młodzi często się szukają swego miejsca w życiu i zastanawiają się jak uniknąć zepchnięcia na margines społeczeństwa oraz historii. "W rzeczywistości zgodnie z planem Bożym na świecie nie ma peryferii. W oczach Boga każdy z was jest ważny. Teraźniejszość wzywa was, byście byli protagonistami, a nie zwykłymi statystami " – mówił Papież zachęcając młodzież by „budowała centra wiary, nadziei i miłości na peryferiach świata”. Wskazał, że takimi „centrem” powinna stać się rozbita dziś i zagrożona rodzina. Podkreślił rolę parafii, ruchów i małych wspólnot w życiu Kościoła. „Również w Kościele mówi się często o peryferii i centrum, którym miałby być Rzym. Jednak w Kościele nie ma peryferii, bo tam, gdzie jest Chrystus, jest centrum. Tam, gdzie sprawuje się Eucharystię, gdzie jest tabernakulum, jest Chrystus, a zatem centrum. Musimy uczynić wszystko, by te żywe centra były skuteczne i obecne. By były siłą, która opiera się marginalizacji. Kościół żywy, Kościół małych wspólnot, parafie i ruchy winny tworzyć centra na peryferii, pomagając przezwyciężać problemy, których wielka polityka nie jest w stanie przezwyciężyć” – stwierdził Ojciec Święty. Pytany o obecność Boga i zwątpienie, jakie przeżywają ludzie wierzący, Benedykt XVI zauważył, że nawet bł. Matka Teresa z Kalkuty "cierpiała z powodu milczenia Boga". "Z jednej strony milczenie to pomaga nam zrozumieć tych, którzy nie znają Boga, z drugiej trafiają się jednak momenty, gdy nie można mieć wątpliwości, że Bóg przemawia do nas" - powiedział Papież. Przytoczył także słowa kard. Karola Wojtyły z rekolekcji wygłoszonych w 1976 r. w Watykanie. Przyszyły Papież opowiedział wówczas o swym spotkaniu z rosyjskim naukowcem, który wyznał mu, że choć nie wierzy w Boga, to kiedy jest w górach, czuje jego obecność. Benedykt XVI przytoczył też przypadek niewierzącej kobiety, która słuchając muzyki Bacha, Haendla i Mozarta postanowiła odnaleźć "źródło tego piękna" i w końcu nawróciła się na chrześcijaństwo, "bo jak odkryła - to piękno ma swoje źródło, Chrystusa".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »