80 tys. rolników na Ogólnopolskich Dożynkach

- Rolnik, to nie "groszorób" , ale gospodarz obsługujący ziemię obłożoną hipoteką Boga Stwórcy i ludzkich pokoleń - powiedział na Jasnej Górze bp Jan Styrna. Krajowy duszpasterz rolników wygłosił homilię do ponad 80 tys. uczestników ogólnopolskich Dożynek.

W tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński i przedstawiciele rządu. Przewodniczący Mszy świętej abp Kazimierz Nycz apelował o zrównanie szans edukacyjnych młodych pochodzących ze wsi. Bp Styrna przekonywał rolników, że "nie można się odczłowieczyć i zatracić godności gospodarza". W ocenie krajowego duszpasterza rolników, z biegiem lat przed rolnikami zrodziły się nowe wyzwania, bo "trzeba nadążać za przyspieszonymi wielorakimi przemianami, mądrze i wytrwale przezwyciężać trudności, odnajdywać dobro Polski i wsi polskiej w układach międzynarodowych". Przestrzegał jednak przed pójściem w ślepy nurt zeświecczonej cywilizacji, która omija i niszczy to,co święte, polskie i rodzinne. -Musicie się starać o swoje dochody i zyski, ale równocześnie starajcie się zachować swą ziemię jako rodzicielkę zdrowej żywności, takiej, którą bez lęku możecie podać również swoim dzieciom. Wiemy, że zachowanie tej równowagi nie zawsze łączy się z rynkowym dążeniem do maksymalnych zysków - mówił bp Styrna. Do rządzących kaznodzieja zwrócił się z prośbą o rozumną interwencję państwa, które w sposób dalekowzroczny dba o dobro i zdrowie swoich obywateli. Duszpasterz rolników apelował o wierność tradycji ojców, budowanie kultury wsi i jednoczenie sił w sferze politycznej i związkowej, aby wywierać wpływ na życie kraju i mieć udział w tych dobrach, które innym są dostępne. -W życiu wsi tak ważne jest tworzenie życzliwej i solidarnej wspólnoty mieszkańców. Potrzeba współdziałania w dziedzinie produkcji, przetwórstwa, aby osiągać możliwie wysokie dochody, aby z rolnikami się liczono - mówił bp Styrna, nawołując jednocześnie do serdeczności i wzajemnej pomocy zwłaszcza słabszym. - Potrzeba mowy serca, która łączy ludzi i rozpromienia przestrzeń życia - stwierdził kaznodzieja. Krajowy duszpasterz rolników przypomniał też, że polska wieś od wieków była ostoją wiary, kultury i ducha narodowego. Zaznaczył, że bogate wiejskie tradycje pomagają w wychowaniu i stanowią wewnętrzne bogactwo człowieka. Prezydent Lech Kaczyński w imieniu Polaków podziękował rolnikom, za trud siania i żniw. -Jesteśmy krajem rolniczym od wieków. Za trud żniw i siania, w imieniu Rzeczypospolitej serdecznie dziękuję - powiedział przed rozpoczęciem Eucharystii prezydent RP, który na Dożynki przybył wraz z małżonką.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »