Reklama

Nie dla interwencji w Syrii

Król Jordanii zwołął wczoraj konferencję w Ammanie z udziałem przedstawicieli wszystkich Kościołów.

Reklama

Patriarchowie i biskupi uczestniczący w zwołanej przez króla Jordanii, Abdullaha II, konferencji w Ammanie, są przeciwni militarnej interwencji w Syrii. Poinformował o tym w Radio Watykańskim nuncjusz apostolski w Ammanie abp Giorgio Lingua. Konferencja pod hasłem "Wyzwania przed jakimi stają chrześcijanie arabscy" zakończyła się 4 września.
Abp Lingua powiedział, że patriarchowie i biskupi zaapelowali do mocarstw zachodnich, „aby nie ingerowały w sprawy polityczne krajów regionu bliskowschodniego”. Uważają oni, że wspólnota międzynarodowa, zamiast wspierać interwencję zbrojną, powinna wspierać dialog i pojednanie na Bliskim Wschodzie.

Nuncjusz w Ammanie wyraził uznanie dla inicjatywy króla Abdullaha II. Podkreślił, że monarcha zrozumiał, iż chrześcijanie na Bliskim Wschodzie narażeni są na liczne okrucieństwa i myślą o emigracji. Tej sytuacji jordański monarcha pragnie przeciwdziałać. Dodał, że była to pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, która została zorganizowana w kraju islamskim.

Watykański dyplomata wyraził zadowolenie, że jednym z najważniejszych tematów rozmów w Ammanie było wspólne obywatelstwo. Również mówcy islamscy podkreślali, że muzułmanie i chrześcijanie są Arabami i że chrześcijanie nie są „gośćmi”, czy też „obywatelami drugiej klasy”. To dobra droga, powiedział nuncjusz i dodał, że nie chodzi tu jedynie o tolerancję, lecz równe prawa dla obywateli poszczególnych państw.

Również król Abdullah zapowiedział podczas konferencji, że będzie wspierał wszelkie wysiłki na rzecz przestrzegania wolności religijnej. Wolność religijna bowiem opiera się na koncepcji miłości Boga i bliźniego, obowiązującej zarówno w chrześcijaństwie jak i w islamie. W tym kontekście Abdullah II przypomniał podpisany przez 138 duchowych przywódców świata islamu list do przedstawicieli głównych wyznań chrześcijańskich, w tym do papieża Benedykta XVI z 13 października 2007 r. Jego sygnatariusze wezwali w nim do wspólnych działań na rzecz pokoju i zrozumienia między religiami, gdyż "stawką jest być może przetrwanie całego świata".

W czasie konferencji król Abdullah II przyjął przewodniczącą ruchu Focolare, Marię Voce i współprzewodniczącego Giancarlo Falettiego. Okazją ku temu było trwające do 10 września regionalne spotkanie ruchu Focolare w Ammanie, na które do stolicy Jordanii przyjechali jego członkowie również z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Po spotkaniu z monarchą Maria Voce powiedziała, że Abdullah II jest zaniepokojony sytuacją w regionie, zwłaszcza losem wspólnot chrześcijańskich. Ze swej strony poinformowała króla o założonym przez Chiarę Lubich (1920-2008) ruchu odnowy w Kościele, który służy jedności i „uniwersalnemu braterstwu” i w którym działają również muzułmanie. Abdullah II obiecał ruchowi Focolare wszelkie wsparcie.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama