Bukareszt: Intronizacja prawosławnego patriarchy Rumunii

Patriarcha Daniel objął dzisiaj oficjalnie urząd zwierzchnika Rumuńskiego Kościoła prawosławnego Rumunii. Uroczystość odbyła się w prawosławnym soborze katedralnym św. Konstantyna i Heleny w Bukareszcie w obecności prezydenta Trajana Basescu, premiera Calina Tariceanu i byłego króla Rumunii, Michała.

Obecna była także delegacja Watykanu z kard. Walterem Kasperem i bp. Brianem Fallerem, przewodniczącym i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Przybył też nuncjusz apostolski w Rumunii, abp Jean-Claude Perrisét. Papież Benedykt XVI nadesłał specjalne przesłanie, w którym wyraża swoją "głęboką radość" z okazji objęcia przez patriarchę nowego urzędu. 56-letni Daniel Ciobotea, pełniący uprzednio funkcję metropolity Mołdawii i Bukowiny, wybrany został na ten urząd 12 września. Jego poprzednik, patriarcha Teoktyst zmarł 30 lipca br. w wieku 92 lat. Pełnił on funkcję zwierzchnika rumuńskiej cerkwi przez 21 lat. W maju 1999 r gościł w Bukareszcie papieża Jana Pawła II. Była to pierwsza wizyta papieska w kraju w znakomitej większości prawosławnym. To historyczne wydarzenie przypomina także w swoim dzisiejszym przesłaniu papież Benedykt XVI., przypominając równocześnie, że "zacieśnienie związków łączących katolików i prawosławnych jest dzisiaj szczególnie potrzebne Kościołowi, Europie i światu". Przesłanie Ojca Świętego podkreśla ponadto "aktywny i pozytywny wkład" Cerkwi w prace międzynarodowej mieszanej komisji ds. dialogu teologicznego i przypomina o zamiarze umacniania go, jaki wyraża nowowybrany patriarcha Rumunii, przygotowując się w ten sposób, by "stawiać czoła najistotniejszym problemom we wzajemnych relacjach obu wyznań". "Chrześcijanie różnych wyznań zbyt często jeszcze żyją obok siebie nie szukając łączących ich na co dzień związków, które mogą tymczasem być szczególnie cenne w stosunkach między katolikami a prawosławnymi" - zaznaczył Benedykt XVI. Patriarcha Daniel uważany jest powszechnie za człowieka otwartego na kontakty ekumeniczne i "reformatora", choć pojawiają się też w stosunku do niego podejrzenia o współpracę z rumuńskimi komunistycznymi służbami bezpieczeństwa Securitate. W latach 1980 - 1988 przebywał on w Szwajcarii, prowadząc wykłady w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) w Bossey koło Genewy. "Nasze społeczeństwo jest raczej obojętne, niż niewierzące i potrzebuje Kościoła, ponieważ potrzebuje duchowej jedności" - uważa nowy zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Patriarcha Daniel stanął na czele Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego - jednego z największych i najprężniej się rozwijających w światowej rodzinie prawosławnej. Liczy on ponad 20 mln wiernych w ok. 23-milionowym kraju i wśród diaspory za granicą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »