Papież Franciszek spotka się w tym tygodniu w Watykanie z jednym z najbardziej znaczących teologów wyzwolenia, 85-letnim Gustavo Gutierrezem z Peru.
Poinformowały o tym 9 września media włoskie powołując się na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera.
Według tych informacji, o papieskim spotkaniu z Gutierrezem abp Müller mówił wczoraj w Mantui, gdzie obaj prezentowali włoskie wydanie wspólnej książki „Po stronie ubogich. Teologia wyzwolenia”, opublikowanej w 2004 roku.
Gutierrez studiował w Lowanium i Lyonie, gdzie w późniejszych latach, w 1985 roku, obronił pracę doktorską. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1959 roku w Limie przez wiele lat pracował jako duszpasterz w ubogich dzielnicach stolicy Peru. W późniejszych latach wstąpił do zakonu dominikanów.
Peruwiański teolog uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia”. Ten ruch, wziął swoją nazwę od książki Gutierreza z 1971 roku Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest już znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.
W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z abp. Müllerem.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.