Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Roberta Zollitscha, arcybiskupa Fryburga Bryzgowijskiego w związku z ukończeniem przez niego 75. roku życia.
Równocześnie Ojciec Święty mianował go administratorem apostolskim archidiecezji do czasu mianowania następcy.
"Papież Franciszek uchylając art. 29 punkt 3 statutu Konferencji Biskupów Niemiec postanowił, że abp Zollitsch będzie sprawował urząd jej przewodniczącego do końca kadencji, która upływa w marcu 2014 r." - czytamy w opublikowanym komunikacie. Wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu bp Norbert Trelle z Hildesheim wyraził zadowolenie z papieskiej decyzji, że abp Zollitsch będzie mógł dalej stać na czele Konferencji Biskupów Niemiec.
"Jesteśmy wdzięczni, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mogli kontynuować zainicjowane przez niego projekty. To jest dobry znak, że papież Franciszek życzy sobie, aby na stanowisku przewodniczącego pozostał abp Zollitsch. Jestem także wdzięczny Ojcu Świętemu za to, że wziął pod uwagę dobro archidiecezji Fryburga i zarazem udzielił koniecznego wsparcia naszemu przewodniczącemu - powiedział bp Trelle, ordynariusz diecezji Hildesheim.
Robert Zollitsch urodził się 9 sierpnia 1938 r. w miejscowości Filipovo w dawnej Jugosławii. Po maturze i studiach teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w 1965 r. we Fryburgu. Po kilku latach pracy w parafii został wykładowcą w seminarium. W 1974 r. doktoryzował się na uniwersytecie we Fryburgu. Od 1984 r. był członkiem kapituły katedralnej. 16 czerwca 2003 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa. Biskupi niemieccy wybrali abp. Zollitscha na przewodniczącego episkopatu 12 lutego 2008 r. Jego kadencja upływa wiosną 2014 r.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.