„Kultura chciwości i całkowite lekceważenie godności człowieka leży u podstaw zjawiska niewolnictwa. Jest to wypaczenie wszelkich standardów etycznych”. Tak mocnych słów użył abp Silvano Tomasi w swym wystąpieniu na forum oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.
Wziął on udział w jej 24. sesji poświęconej współczesnym formom niewolnictwa w świecie. Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie przypomniał, że problem niewolnictwa przejawia się w naszych czasach w różnych kontekstach.
Niewolnikami są na przykład dzieci zmuszane do pracy w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia – przypomniał abp Tomasi. Niewolnictwo dotyka także kobiet wykorzystywanych w pracach domowych wbrew elementarnym wymogom sprawiedliwości, bądź też gdy są one manipulowane i zmuszane przez stręczycieli do świadczenia seksualnych „usług” wobec turystów. Problem dotyczy także chłopców i mężczyzn zmuszanych do ciężkiej i niebezpiecznej pracy, bez zapewnienia im jakichkolwiek praw i ochrony. Wielu z nich jest ofiarami procederu handlu ludźmi i działań różnych grup przestępczych.
„Stolica Apostolska wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymywaniem się tej plagi społecznej – stwierdził watykański dyplomata. – W sposób szczególny, zwłaszcza przez działania Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, podejmuje ona walkę z różnymi tego przejawami”.
Abp Tomasi wskazał także na konkretne kroki, które należałoby podjąć, by skutecznie przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu. Chodzi tu np. o przygotowanie odpowiednich aktów prawnych w poszczególnych krajach, publiczne promowanie kultury respektującej godność każdego, wprowadzanie skutecznego systemu sądownictwa.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.