Cystersi z Wąchocka stawiają na turystykę

Mnisi z opactwa cysterskiego w Wąchocku (diecezja radomska) wprowadzają na rynek nalewki, herbaty ziołowe i inne produkty pochodzące z gospodarstw zakonnych. Wszystko będzie przyrządzane ze starodawnych receptur.

Przysmaki można będzie skosztować w restauracji, która powstaje w XII-wiecznych piwnicach klasztornych. Cystersi chcą ją uruchomić w przyszłym roku. Opat o. Eugeniusz Augustyn nie kryje, że od dawna nosił się z takim pomysłem. - Wszystko wraca do korzeni, ludzie szukają zdrowej żywności i my chcemy ją dać - podkreśla zakonnik. Dlatego też rozpoczęto przygotowania do uruchomienia restauracji zakonnej, która będzie mieścić się w piwniach klasztoru. Są to stare pomieszczenia. Część pochodzi z XII i XIII wieku, niektóre są późniejsze. - Odwiedzają nas pielgrzymi i turyści, chcemy stworzyć im dobre warunki do pobytu, zatrzymać ich na dłużej. Nasza świątynia jest najlepiej zachowanym obiektem romańskim w kraju - mówi opat Augustyn. Cystersi z Wąchocka chcę również stworzyć przy klasztorze punkt informacyjno-turystyczny. Uruchomią również portal internetowy, gdzie znajdą się nie tylko informacje nt. porządku odprawiana nabożeństw, ale również ciekawostki o okolicznych zabytkach, które można zwiedzić. Współpraca w tym zakresie prowadzona jest z lokalnym samorządem oraz stowarzyszeniem przyjaciół Wąchocka. Początki istnienia klasztoru cystersów w Wąchocku sięgają roku 1179. Kościół to trójnawowa bazylika z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium. Mury oblicowano dwubarwnym kamieniem. Poziome, przemienne pasy żółtego i czerwonobrunatnego piaskowca do dzisiaj decydują o wyglądzie kościoła. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dostawiono pałac opacki. Klasztor skasowano w 1819 r. Cystersi powrócili do Wąchocka dopiero w 1951 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  8°C Sobota
  rano
  wiecej »