Najwyżej położone schronisko górskie w słowackiej części Tatr - Chata pod Rysami na wysokości 2250 m n.p.m. zostało w środę otwarte po trwającej trzy lata gruntownej przebudowie. Schronisko zyskało m.in. odpierający lawiny mur obity tytanowo-cynkową blachą.
Chata pod Rysami, ze względu na swoje położenie, była wielokrotnie niszczona przez lawiny. W 2000 roku potężna lawina śnieżna zniszczyła m.in. całe kamienne piętro schroniska. Prowizorycznie odbudowane schronisko zostało zniszczone rok później. Po tym planowano przeniesienie schroniska w inne, bezpieczniejsze miejsce, ale ostatecznie zdecydowano o jego przebudowie w dotychczasowym położeniu.
Inwestycja kosztowała 600 tys. euro. a prace budowlane trwały od czerwca 2010 r. Przebudowane schronisko zachowało swój pierwotny kształt. Dwukondygnacyjny budynek wieńczy dwuspadowy dach. Schronisko ma charakterystyczną, grafitową fasadę z czerwonymi okiennicami. Liczba miejsc noclegowych pozostała taka sama, czyli 14 łóżek na poddaszu. Powiększono natomiast jadalnię, gdzie turyści mogą spać na podłodze i ogrzać się przy wielkim kaflowym piecu. Chata jest zasilana energią słoneczną z kolektorów zainstalowanych na dachu.
Jacek Bednarek / CC-SA 3.0 Słynna toaleta nad przepaścią obok Chaty pod Rysami Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim (od 16 czerwca do 31 października). Do schroniska nie prowadzi żadna droga jezdna ani wyciąg, jest ono zaopatrywane jedynie przez tragarzy (tzw. nosiczów) lub turystów, którzy za wniesienie ładunku o wadze 5–10 kg otrzymują herbatę z sokiem malinowym. Niewielka ilość energii elektrycznej otrzymywana jest z baterii słonecznych, natomiast woda pochodzi z roztopionego śniegu lub pod koniec sezonu ze strumyka położonego poniżej. Na dole chaty znajduje się sala jadalna oraz bufet, zaś na poddaszu sala z miejscami do spania. W nocy jadalnia oświetlana jest poprzez lampy naftowe. Atrakcją jest kabina toaletowa znajdująca się minutę drogi od schroniska, zawieszona nad przepaścią.
Sadorg / CC 2.0
Rysy
Ze względu na usytuowanie schroniska w terenie trudno dostępnym pod wierzchołkiem Rysów, prace budowlane były bardzo trudne - odbywały się tylko w sezonie letnim. Większość materiałów budowlanych transportowano za pomocą śmigłowca - w ten sposób przewieziono w sumie ponad 500 ton budulca.
W miejscu obecnego schroniska w latach 1919 i 1926–1929 projektowano budowę dużego hotelu, ale po licznych protestach miłośników Tatr poprzestano na małym schronisku. Historia Chaty pod Rysami sięga 1931 roku, kiedy na osuwisku pod Przełęczą Waga zaczęto budowę pierwszego schroniska. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 16 lipca 1933 roku. Chata pod Rysami była wielokrotnie niszczona przez schodzące z gór lawiny skalne i śnieżne.
Według wcześniejszych doniesień w nalocie na szkołę zginęło co najmniej siedem osób.
"Władimir Putin nigdy nie zgodziłby się na misję prowadzoną wyłącznie przez UE lub nawet NATO"
W wyniku tej operacji na terenie obiektu wybuchł "ogromny pożar".
Przed sklepami Lidl protest przeciw planowanej budowie centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie
Jutro ingres abp. Adriana Galbasa do archikatedry warszawskiej.