8 i 9 października odbędzie się Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ustalono już jego tematykę.
Podczas obrad, które rozpoczną się we wtorek 8 października biskupi mówić będą o wizycie Episkopatu ad limina Apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie odbędzie się w dniach 1-8 lutego 2014 r. Wśród tematów obrad znalazły się też przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, dziękczynienie za kanonizację, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Ponadto biskupi debatować będą m.in. o uporządkowaniu i ujednoliceniu kierunków nauk teologicznych w Polsce, sprawie dojrzałych powołań w naszym kraju oraz kwestii uboju rytualnego.
Jeśli chodzi o szybkie reagowanie na przypadki pedofilii, chodzi o aneksy do "Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia". Wytyczne zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu ub. roku. Obecnie dokument czeka na recognitio (zatwierdzenie) ze strony Stolicy Apostolskiej, a kiedy to nastąpi zostanie opublikowany w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.
Na najbliższym zebraniu Episkopatu, biskupi najprawdopodobniej przyjmą trzy aneksy, które w szczegółowy sposób definiują poszczególne procedury i działania, a które obowiązywać będą wraz z "Wytycznymi". Aneksy te – jak poinformował KAI sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak – zostały przygotowane przez Radę Prawną KEP, a zapoznali się też z nimi już wszyscy księża biskupi. Po zaaprobowaniu aneksów zostaną one przekazane do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską a następnie – podobnie jak "Wytyczne" – ogłoszone w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” i będą obowiązywać.
Co najmniej 13 osób zginęło, a 73 zostały ranne w wyniku działań policji wobec demontrantów.
Główny cel reżimu jest jasny: ograniczyć wszelkie formy swobody wypowiedzi.
Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 192 dni.
Dom dla chrześcijan, ale życie w nim codzienne staje się trudniejsze i niepewne.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Brawo, feldmarszałku" - napisała caryca Katarzyna II w liście gratulacyjnym.