Bóg i państwo. Europa między świeckością a laicyzmem... - temu tematowi poświęcone są obrady sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) trwające od 3 do 6 września w stolicy Słowacji.
Uznanie dla wkładu wnoszonego przez europejskie episkopaty w refleksję nad tematem świeckości wyraził Papież Franciszek. Ceni on szczególnie – czytamy w przesłaniu, które wystosował kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone – „posługę, którą Kościoły lokalne pełnią wobec mieszkańców naszego kontynentu, promując kulturę łączącą w stałej harmonii wiarę i rozum, prawdę i wolność”.
W toczących się w Bratysławie obradach bierze udział wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy abp Józef Michalik. Zapytaliśmy go o znaczenie podejmowanej tam problematyki.
„Ten temat – powiedział abp Michalik – bardzo się łączy z tym, że są to czasy nowej ewangelizacji Kościoła, że Kościół nie chce pomijać żadnego środowiska, ale jednocześnie chce powiedzieć, że gdzie jest chrześcijanin, gdzie żyją chrześcijanie, tam jest miejsce dla Pana Boga, dla świadectwa dawanego Ewangelii i Chrystusowi. Wszyscy biskupi wypowiedzieli się, żeby refleksje w tym kierunku poprowadzić, żebyśmy zobaczyli, jak w poszczególnych krajach wygląda relacja tego, co świeckie, do tego, co nadprzyrodzone. Trzeba, żeby było miejsce, a będzie miejsce w sercach naszych zwykłych chrześcijan, ale także elit europejskich, jeśli Pan Bóg i te nadprzyrodzone wartości, ta pełnia człowieczeństwa zaistnieje jak zaistniała w sercach założycieli nowej Europy. To są kandydaci na ołtarze i dlatego do nich warto wracać i warto szukać tych prawdziwych życiodajnych źródeł dla Europy, która ciągle szuka swojej tożsamości. A negacja wiary, negacja chrześcijaństwa jest samodestrukcją, samozniszczeniem i trzeba dlatego szukać pozytywnych wartości, które mogłyby pomóc Europie oddychać pełną piersią także ludzi wiary, ludzi wierzących, ludzi dla których Chrystus jest Bogiem i człowiekiem, który daje sens naszemu życiu” – powiedział przewodniczący episkopatu Polski.
Wczoraj 4 października wieczorem uczestnicy sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy modlili się w bratysławskim kościele trynitarzy za ofiary niesprawiedliwości i przemocy w Ziemi Świętej i o przywrócenie tam pokoju. Modlitewnemu czuwaniu przewodniczył biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu jerozolimskiego William Shomali. Przypomniał, że przez ostatnich 80 lat w ojczyźnie Zbawiciela było dziewięć wojen, a wciąż podejmowane i przerywane negocjacje pokojowe nie rozwiązały złożonych problemów. Jednak pokój jest możliwy – uważa palestyński hierarcha katolicki.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.