Dziś, 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, w całej Polsce biskupi modlili się
za chorych i cierpiących.
Puszczykówek k. Poznania
O siły duchowe dla osób chorych, które pomogłyby im znosić fizyczne cierpienia, modlił się w poniedziałek w szpitalu w podpoznańskim Puszczykówku bp Grzegorz Balcerek. „Siły ducha życzymy wszystkim chorym i o to się modlimy za przyczyną Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ona, której Bóg nie szczędził cierpienia we wszystkich postaciach, słusznie nazywana Matką Bożą Bolesną i Królową Męczenników, zapewnia chorych o swojej bliskości, czułości i orędownictwie” – mówił w kazaniu pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej. Nawiązał do postawy papieża Jana Pawła II, który ustanowił obchody Światowego Dnia Chorego i sam w ostatnich latach dotkliwie cierpiący nie wahał się pokazywać publicznie jako "mąż boleści", bezradny, zdany na pomoc ludzi. „Słusznie mówi się, że to była najwymowniejsza katecheza i nauka, iż sprawność fizyczna i zdrowie nie nobilitują człowieka w najwyższym stopniu. Wielkość człowieka uwidacznia się wtedy, gdy w godzinie największej próby, którą jest cierpienie, potrafi zgodzić się z wolą Bożą – podkreślił bp Balcerek.
Częstochowa
"Wyciągnijcie ręce po krzyż, módlcie się o zdrowie, ale też zaakceptujcie cierpienie, bo ono czyni człowieka wielkim. Pozwólcie się ogarnąć tajemnicy krzyża” – mówił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w intencji chorych w archikatedrze świętej Rodziny w Częstochowie. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze chorych i kapłani odpowiedzialni za dzieła miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej, uczestniczyli również chorzy, cierpiący i niepełnosprawni z terenu archidiecezji. Abp Nowak w homilii zaapelował też do władz państwowych i do wszystkich instytucji i osób opiekujących się chorymi - o podjęcie tych obowiązków z największa odpowiedzialnością i zaangażowaniem.
Diecezja łowicka
We wszystkich dziewięciu szpitalach diecezji łowickiej 11 lutego o godz. 11.00 odprawiono msze św. w intencji chorych oraz personelu przychodzącego z pomocą dotkniętym cierpieniem. W Szpitalu w Łęczycy Mszy św. przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. W Szpitalu w Sochaczewie modlił się bp Alojzy Orszulik, zaś w Łowiczu bp Józef Zawitkowski.
Bp Dziuba w homilii nawiązał do trudnej sytuacji służby zdrowia w Polsce. "W obecnej sytuacji w Polsce jawi się dramat niezrozumienia ekonomii i sprawiedliwości. Człowiek nie jest towarem i ze sprawiedliwości należy mu się opieka zdrowotna, bo jest to wręcz prawo do życia. Dziś państwo nie może powiedzieć, że nie odpowiada za zdrowie swych obywateli, oni mają prawo do opieki, oni na tę opiekę pracowali" - mówił.
Radom
"Eucharystia powinna zajmować centralne miejsce w duszpasterstwie służby zdrowia" - przypomniał bp Zygmunt Zimowski z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Chorego. Ordynariusz radomski przewodniczył Mszy św., która została odprawiona w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie.
W homilii bp Zimowski wyraził solidarność z cierpieniem pacjentów. "Modlitwą ogarniam wszystkich, szczególnie ciężko chorych i ich rodziny" - podkreślił. Mówił również o znaczeniu nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. "Są oni posłani, by służyć chorym, zanosząc im w każdą niedzielę Jezusa w Komunii św. Moim pragnieniem jest to, aby w każdej parafii byli tacy ludzie" - powiedział.