Dziś, 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, w całej Polsce biskupi modlili się
za chorych i cierpiących.
Ordynariat polowy WP
Z okazji Światowego Dnia Chorego Mszę św. w kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie odprawił biskup polowy WP Tadeusz Płoski. „Jesteście – po ludzku mówiąc słabi, chorzy, ale w rzeczywistości jesteście bardzo mocni i potężni, jak potężny jest Chrystus Ukrzyżowany. Starajcie się wykorzystać tę moc dla dobra Kościoła, waszych bliskich, rodzin, Ojczyzny i całej ludzkości” – powiedział bp Płoski cytując słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane do chorych wkrótce po wyborze na Stolice Piotrową. Przypomniał, że sam papież – umierając – dał najpiękniejsze świadectwo słabości, która jest siłą.Biskup polowy zaznaczył, że często trudno jest przyznać się do słabości, prosić o pomoc, zwłaszcza w świecie, w którym dominuje kult młodości i siły. „Musimy się uczyć wzajemnie od siebie: ci którzy się źle mają, muszą się uczyć wysyłania gestów ku tym, którzy mogą pomóc” – powiedział. „Nie każdy potrafi odczytać w ludzkich oczach słowa: proszę cię, pomóż mi” – dodał.
Nawiązując do słów bł. Matki Teresy z Kalkuty podkreślił, że najokrutniejszy ból i najgorsza choroba dzisiejszego świata to samotność i poczucie niepotrzebności. Wszystkim chorym życzył umiejętności zachwytu nad samym sobą i pamięci, że mimo cierpienia i ciężaru starości – każdy z nich jest Bożym cudem.
Dziś, 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes, Kościół katolicki na całym świecie obchodził Światowy Dzień Chorego. Dzień ten jest oryginalną, niezwykle cenną inicjatywą Jana Pawła II, będącą zarazem jego konkretną odpowiedzią na zgłaszane od wielu lat z różnych stron świata prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z uroków życia oraz oczekują naszej pomocy i wsparcia. Pierwszy Światowy Dzień chorego obchodzony był w 1993 r.
Tematem tegorocznych obchodów brzmiał "Eucharystia, Lourdes i opieka duszpasterska nad chorymi". Centralne uroczystości odbyły się we francuskim sanktuarium w Lourdes.
W tym roku obchody zbiegły się z dwoma ważnymi wydarzeniami dla życia Kościoła 150. rocznicą objawień Matki Bożej w Lourdes św. Bernadecie Soubirous i obchodami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Québecu w Kanadzie. „Daje to wyjątkową sposobność rozważenia ścisłej więzi, jaka istnieje między Tajemnicą eucharystyczną, rolą Maryi w planie zbawienia oraz rzeczywistością ludzkiego bólu i cierpienia” – podkreślił Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Chorego.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»