Kościół w walce ze współczesnym niewolnictwem

Tzw. „handel żywym towarem" to jedno z najbardziej haniebnych i odrażających zjawisk naszych czasów, uderzające w ludzką godność. Podkreślił to abp Agostino Marchetto na rozpoczętym 13 lutego 2008 r. w Wiedniu forum o walce z tym procederem.

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących wyraził poparcie dla inicjatyw podejmowanych dla wykorzenienia przestępczości związanej z wykorzystywaniem seksualnym i w obronie jej ofiar. Przypomniał ustawodawstwo międzynarodowe na temat, szeroko rozwinięte dzięki protokołowi z Palermo i zawartym następnie konwencjom regionalnym. Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjęła wejście w życie na początku lutego konwencji Rady Europy o walce z „handlem żywym towarem”. Abp Marchetto mówił o zaangażowaniu Kościoła w zwalczanie tego procederu. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zorganizowała dwa światowe kongresy, poświęcone wyzwoleniu „kobiet ulicy” oraz problemom „dzieci ulicy”. Ich owocem są wydane w 2007 r. „Wskazania dla duszpasterstwa ulicy”, które dotyczą m.in. walki z „handlem żywym towarem”. Watykańska dykasteria zachęca episkopaty krajowe do zaangażowania na tym polu z udziałem osób zakonnych oraz różnych stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Działania duszpasterskie winny też objąć klientów prostytucji. Trzeba lepiej zrozumieć powody wykorzystywania przez nich kobiet. Kościół zwraca także uwagę na inne formy sprowadzania ludzi do rangi „towaru”, takie jak niewolnicza praca czy zaciąganie dzieci do służby wojskowej. Niektóre episkopaty – w tym Nigerii, Irlandii i Hiszpanii – poświęciły walce z „handlem żywym towarem” listy pasterskie. W wielu miejscach organizacje katolickie śpieszą z pomocą ofiarom seksualnego wykorzystywania, starając się im zapewnić powrót do normalnego życia. W krajach dotkniętych krwawymi konfliktami – jak Demokratyczna Republika Konga, Sierra Leone, Liberia – działalnością Kościoła objęte są dzieci-żołnierze, które po opuszczeniu oddziałów zbrojnych wymagają szczególnej rehabilitacji społecznej i psychologicznej. Przemawiając na wiedeńskim forum, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących wskazał też na potrzebę sprawiedliwego karania winnych „handlu żywym towarem”. Z konfiskaty ich niegodziwych dochodów można by finansować działania na rzecz ofiar.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »