Ks. dr Adam Bałabuch przyjmie święcenia biskupie 8 maja

Biskup nominat Adam Bałabuch przyjmie święcenia biskupie w czwartek 8 maja w katedrze świdnickiej. Tego dnia przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona diecezji.

”Wypraszajmy Mu moce Ducha Świętego oraz opiekę Matki Najświętszej i św. Stanisława, aby jako dobry pasterz z miłością i oddaniem służył lokalnemu Kościołowi Świętemu na Dolnym Śląsku” – tak w liście do diecezjan ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec polecał ich modlitwom nowego biskupa pomocniczego. Benedykt XVI mianował 19 marca br. dotychczasowego rektora świdnickiego seminarium duchownego ks. dr. Adama Bałabucha pierwszym sufraganem tej młodej, bo liczącej cztery lata diecezji. Biskup nominat jako dewizę wybrał słowa „Cały Chrystusa i Maryi”. Wyrażają one całkowite oddanie się w posłudze pasterskiej Jezusowi i Jego Matce. W herb biskupi wpisany jest krzyż i litera „M” oznaczająca Maryję. Stolicą tytularną pierwszego biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej jest Aurusuliana, miasto leżące na terenie dzisiejszej Tunezji. Głównym konsekratorem nominata podczas święceń biskupich, które rozpoczną się 8 maja o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej, będzie tamtejszy ordynariusz bp Ignacy Dec, współkonsekratorami będą zaś metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski i biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. „Ksiądz biskup nominat przez swoją spokojną i rzetelną posługę zyskał sobie duże uznanie wśród naszego duchowieństwa i wiernych świeckich. Posiada duże doświadczenie w dziedzinie przygotowywania kandydatów do kapłaństwa. Jest cenionym kaznodzieją, konferencjonistą i rekolekcjonistą. Jest także oddany osobom życia konsekrowanego. Ma dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą” – wylicza bp Dec. „Wyrażam nadzieję, że nabytym doświadczeniem naukowym, duszpasterskim, formacyjnym i administracyjnym będzie wiernie i owocnie służył Ludowi Bożemu naszej diecezji” – mówi ordynariusz świdnicki. Udział w uroczystości zapowiedzieli kard. Henryk Gulbinowicz, z którego rąk biskup nominat przyjął święcenia prezbiteratu, oraz biskup legnicki Stefan Cichy, bp Włodzimierz Juszczak – biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego, bp Józef Pazdur – biskup senior z Wrocławia, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, bp Jan Kopiec i bp Paweł Stobrawa z Opola, bp Edward Janiak i bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia oraz bp Ryszard Bogusz – biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Środa
  wieczór
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  28°C Czwartek
  dzień
  wiecej »