Amerykańscy metodyści chcą jedności z luteranami

Przygniatającą większością głosów (864:19) Konferencja Generalna Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego (UMC) w Fort Worth zaaprobowała porozumienie, ustanawiające pełną komunię z Ewangelicko-Luterańskim Kościołem Ameryki (ELCA) - informuje serwis www.luteranie.pl.

Podczas konferencji UMC przemawiał bp Mark Hanson, zwierzchnik ELCA i zarazem prezydent Światowej Federacji Luterańskiej. – To nie fuzja, ale wzajemne uznanie służby i misji – podkreślił bp Melvin Talbert, który przewodniczy wspólnej komisji dialogu z ramienia UMC. UMC jest największym Kościołem protestanckim w USA, zaliczanym do tzw. tradycyjnych Kościołów (ang. mainline protestant Churches) i posiada niespełna 8 milionów wiernych. Z kolei ELCA jest największym Kościołem luterańskim w USA z niecałymi 5 milionami wiernych. W sierpniu 2005 Kościoły podpisały deklarację, dotyczącą gościnności eucharystycznej, a dzisiejsza decyzja jest kolejnym krokiem do przypieczętowania dialogu trwającego 30 lat. Zgodę na pełną komunię musi wyrazić jeszcze Zgromadzenie Ogólne ELCA, które zbierze się dopiero w sierpniu 2009 roku. Wtedy to dojdzie do oficjalnego zawarcia pełnej wspólnoty. ELCA posiada pełną wspólnotę z Episkopalnym Kościołem USA oraz z czterema Kościołami tradycji reformowanej. Dla UMC, który niedawno rozpoczął oficjalne rozmowy z ECUSA, zatwierdzona dziś unia z luteranami jest pierwszą unią zawartą z Kościołem niemetodystycznym. Konfernecja Generalna UMC odbywa się pod hasłem "Przyszłość z Nadzieją." Pełna komunia nazywana w tradycji polskiego protestantyzmu Unią Ołtarza i Ambony (albo: Unią Stołu Pańskiego i Kazalnicy) oznacza, że Kościoły rozpoznają w sobie część jednego, prawdziwego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, a co za tym idzie uznają sakramenty sprawowane w każdym z Kościołów, jak i urzędy duchownych. W Polsce podobna wspólnota łączy luteranów, reformowanych i metodystów.

«« | « | 1 | » | »»
 • תלמי
  03.05.2008 12:51
  Protestanci to bardzo ciekawi ludzie może kiedyś uznają wreszcie, że jedyny, prawdziwy, katolicki i apostolski Kościół to, chcąc nie chcąc, Kościół rzymskokatolicki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »