Jasna Góra: Obraduje Rada Stała

Regulacja prawna w dziedzinie bioetyki, dokumentacja pomocy polskiego Kościoła Żydom w czasie II wojny światowej, a także działalność komisji wspólnej rządu i episkopatu to tematy obrad biskupów na Jasnej Górze 2 maja br.

Spotkanie Rady Stałej poszerzonej o pasterzy diecezji stanowi przygotowanie do czerwcowego Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski. Biskupi podkreślają, że wokół zagadnień bioetycznych, w związku z rozwojem nauki, pojawia się coraz więcej znaków zapytania, dlatego widzą pilną konieczność podjęcia działań także w tej kwestii. Przypominają, że bioetyka wykracza daleko poza obszar in vitro, a dotyczy także np. przeszczepów czy manipulacji genetycznych. „Tak się troszczymy o przyrodę, o ekologię, żeby nie zakłócić tej bardzo delikatnej równowagi środowiska, żeby nie ginęły nam gatunki ptaków, roślin i zwierząt, a zupełnie zdajemy się na przypadkowość w dziedzinie człowieka, który jest koroną stworzenia i przy nim manipulować nie wolno” – powiedział bp Stanisław Budzik. Sekretarz Episkopatu Polski dodał, że w gronie biskupów pojawiła się inicjatywa utworzenia specjalnej komisji etycznej, której celem będzie rozważanie spraw z pogranicza biologii, medycyny i etyki oraz pomoc Kościołowi w wypracowaniu stanowiska wobec wciąż nowych problemów bioetycznych. Abp Alfons Nossol z Opola przypomniał, że w sprawach godności człowieka i życia nie można podążać za „modą”: „W etyce moda nie ma znaczenia, bo gdy ktoś z modą się ożeni, już jutro może być wdowcem”. Podczas obrad biskupi rozmawiają także o propozycji zbadania pomocy niesionej podczas wojny przez Kościół katolicki Żydom. 2 maja wieczorem Episkopat Polski weźmie udział w inauguracji uroczystości ku czci Królowej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Środa
  wieczór
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  28°C Czwartek
  dzień
  wiecej »