Ryszard Walczak pokieruje Instytutem ks. Henryka Jankowskiego

Ryszard Walczak przejął obowiązki prezesa zarządu Instytutu Ks. Prałata Henryka Jankowskiego. Na prośbę kapłana będzie je pełnił do września, kiedy to zbierze się rada nadzorcza fundacji.

Do tego czasu Walczak ma zmienić sposób zarządzania Instytutem oraz przygotować sprawozdanie z dotychczasowej działalności. Nowy szef Instytutu ks. Jankowskiego zamierza kontynuować działalność wydawniczą i popularyzować książki o tematyce historycznej i patriotycznej. Głównie – o osobach czy wydarzeniach, których historia, - jak się wyraził - „do tej pory nie ujrzała światła dziennego”. Instytut pod rządami Walczaka będzie nadal wspierał środowiska katolicko-narodowe oraz patronował różnym uroczystościom o charakterze patriotycznym. Ale marzeniem Walczaka jest również wprowadzenie zmian. W rozmowie z KAI zadeklarował zmianę stylu zarządzania Instytutem oraz godne reprezentowanie wartości, jakie uosabia kapelan „Solidarności” oraz obronę jego imienia. – Księdza prałata uważamy za symbol niepodległej Polski – podkreślił. Pytany o przyszłość planowanej sieci patriotycznych księgarnio-kawiarni odpowiedział, że od strony prawnej projekt ten nie mógłby być realizowany przez Instytut, który jest fundacją nie mającą - według statutu - możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Instytut mógłby jedynie powołać spółkę do prowadzenia tej działalności – wyjaśnił. Nowy prezes zaznaczył jednak, że „działalność gospodarcza nie będzie prowadzona” i dotyczy to również realizacji tych projektów, które jak się wyraził „więcej przynoszą szkody niż pożytku”. – Z tych projektów na pewno zrezygnujemy – zapewnił. Walczak przypomniał też, że choć fundatorem Instytutu swego imienia jest ks. Henryk Jankowski to duchowny nie bierze odpowiedzialności za prace Instytutu i nie bierze tej odpowiedzialności również Kościół. - Instytut nie jest instytucją kościelną, został zarejestrowany jako fundacja działająca w ramach polskiego prawa państwowego – wyjaśnił. Ryszard Walczak, do niedawna prezes Stowarzyszenia Ogólnopolski Komitet Budowy Pomnika Romana Dmowskiego zastąpił na stanowisku prezesa Instytutu ks. Jankowskiego Mariusza Olchowika. Dotychczasowy prezes oddał się do dyspozycji rady nadzorczej, po tym jak TVN ujawniła, że używał gróźb karalnych w stosunku do swoich byłych wspólników. Kierowany przez Olchowika Instytut zasłynął głównie z wykorzystywania wizerunku ks. Jankowskiego do przedsięwzięć biznesowych, m.in. w 2006 r. wprowadził na rynek wodę mineralną „Jankowski”, zamierzał też uruchomić sieć patriotycznych księgarnio-kawiarni, pierwszą z nich planował otworzyć na warszawskiej Saskiej Kępie. W grudniu 2007 r. Olchowik wycofał się z projektu „wódki prałackiej” z podobizną ks. Jankowskiego na etykiecie. Już wtedy oddał się do dyspozycji rady nadzorczej Instytutu, której przewodniczącym jest prof. Tadeusz Adamek. Instytut ks. Henryka Jankowskiego oficjalnie rozpoczął swoją działalność 1 marca 2007. Instytut ten jest fundacją, finansowaną przez prywatnych sponsorów i opierającą się na pracy wolontariuszy. W swoich założeniach ma on prowadzić działalność badawczo-edukacyjną, organizować konferencje naukowe, wykłady i wydawać książki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »