Geje nie powinni oddawać krwi

Czy gej może zostać honorowym dawcą krwi? Według instrukcji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który organizuje ogólnopolską studencką akcję zbierania krwi Wampiriada: nie. Homoseksualizm jest wymieniany wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddawania krwi obok narkomanii, prostytucji czy AIDS - pisze Dziennik.

Kilka dni temu do Kampanii Przeciw Homofobii zgłosił się student z Torunia, który zrezygnował z oddania krwi, po tym gdy wyczytał, że jego orientacja seksualna jest przeciwwskazaniem. "My zajmujemy się propagowaniem akcji i staramy się namówić ludzi, żeby oddawali krew. Przeciwwskazania to sprawa lekarzy" - mówi Magdalena Działek z NZS. I odsyła dziennikarzy do regionalnych centrów krwiodawstwa. Tam dowiedzieli się jednak, że toruński NZS nie ma prawa zakazywać oddawania krwi osobom homoseksualnym. "Taki zakaz został zniesiony rozporządzeniem ministra zdrowia w 2005 r. Dziś nie może już być mowy o czymś takim" - mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik działu krwiodawców stołecznego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Przyznaje jednak, że istnieją wątpliwości, czy osoby homoseksualne mogą oddawać krew. Szef Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń tłumaczy, że o orientację seksualną pytają czasem sami lekarze. "Geje mają do wyboru: zrezygnować z oddania krwi albo kłamać" - mówi Biedroń. Co roku podczas akademickich zbiórek krwi w ramach Wampiriady zbiera się tysiące litrów krwi. Honorowy patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Zdrowia, które przed trzema laty wydało rozporządzenie znoszące zakaz oddawania krwi przez gejów.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  06.05.2008 11:21
  O zdrowie chorych trzeb dbać. Kiedyś odmówiono mi przyjęcia mojej krwi (honorowo) bo przyznałem się, ze w ciągu dwóch ostatnich tygodni miałem opryszczkę. Jaki sens miałoby zatajanie prawdy, gdyby moja krew miała komuś zaszkodzić?
 • zielona_mrowka
  06.05.2008 14:11
  no ale o co ta afera? Odkąd pamiętam zawsze w ankiecie było pytanie o stosunki seksualne z partnerem tej samej płci jak jeszcze kilka innych pytań...

  Niby dlaczego zboczeńcy mają mieć jakieś przywileje? ech, zaczyna się to wszystko robić niesmaczne :/
 • Marek
  06.05.2008 15:21
  Mam skłonności homoseksualne ale nie uprawiam sexu i nie mam partnera (katolik pewnie uzna, że spadłem z kosmosu) Czy mogę oddać krew? Czy raczej jestem półczłowiekiem i nie moge oddać?
 • M.R.
  06.05.2008 18:48
  Do Pana Marka. Oddawanie krwi i wiele innych czynności nie z życiem płciowym człowieka. Chodzi o to, by zamiast ratowania życia nie wyrządzić komuś niedźwiedziej przysługi. Jestem katolikiem, nie uznałem, że spadł Pan z kosmosu. Jeśli nie przenosi Pan chorób zakaźnych, a chce Pan oddać krew co stoi na przeszkodzie? Czymś innym jednak jest powiedzenie kłamstwa, by to uczynić. Ja akurat wiem, że krwi oddawać nie mogę i nie czynię z tego afery, natomiast każdy, kto chce POMAGAĆ powinien wpierw sprawdzić, czy tak będzie rzeczywiście. Rzecz w ogóle nie dotyczy tego jakie kto ma skłonności seksualne. Ale takim samym zagrożeniem jak czynni homoseksualiści są inne osoby prowadzące nieuporządkowane życie seksualne. Ja nie rozumiem tego epatowania homoseksualzmem publicznie i nie rozumiem tego czynienia z rzeczy intymnych sztandaru a którym się obnosimy. Nie informuję wszystkich dookoła, że sypiam ze swoją żoną, nie urządzam z tego tytułu manifestacji, ani nie domagam się zadnych przywilejów. Ze smutkiem muszę jednak stwierdzić, że państwo w Polsce jest od kilkunastu lat wrogie rodzinie w sposób czynny, niezależnie od głoszonych deklaracji i każda polska rodzina odczuwa tę dyskryminację rodziny w sposób dotkliwy, nie tylko materialnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »