Integracja regionalna, problemy migracyjne oraz sytuacja młodzieży to główne tematy zakończonego w La Paz czterodniowego spotkania biskupów z trzech krajów Ameryki Łacińskiej: Boliwii, Chile i Peru.
Prócz wspomnianych tematów, które biskupi omówili z perspektywy duszpasterskiej, podjęto również problem sytuacji Kościoła w regionie w perspektywie akcentów wyznaczanych przez obecny pontyfikat. Punktem odniesienia stało się przemówienie Papieża Franciszka do Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM, które Ojciec Święty wygłosił w czasie spotkania z Radą w lipcu w Rio de Janeiro.
W komunikacie końcowym z posiedzenia w La Paz czytamy, że biskupom zależy również na zacieśnianiu więzi wspólnoty i braterstwa, które łączą Kościoły lokalne. Wiele ich problemów jest bardzo podobnych. Historyczne, geograficzne czy socjoekonomiczne związki między tymi państwami są bardzo silne. Trzeba zatem dbać o jedność duchową wiernych niezależnie od tego, po której stronie granicy mieszkają.
Przewodniczący trzech episkopatów: bp Oscar Aparicio z Boliwii, abp Ricardo Ezzati z Chile i abp Salvador Piñeiro z Peru przedstawili mediom dokument z propozycją przezwyciężenia ideologii nacjonalistycznych dzielących te trzy kraje. Wskazali także na możliwy kompromis w kierunku integracji mieszkających w nich narodów.
„Chcemy ułatwić wzajemne poznanie się i dzielenie doświadczeniami, by krytycznie przezwyciężyć ideologie nacjonalistyczne, a także by usunąć to, co jeszcze nas dzieli. Jeśli lepiej się poznamy, będziemy mieli większą możliwość wspólnego podążania w przyszłości” – napisali przewodniczący episkopatów.
Wspólny niepokój budzi nasilenie handlu narkotykami w regionie i wzrastające ubóstwo, które dotyka głównie ludność tubylczą. Jest to konsekwencją m.in. pogłębiających się dysproporcji społecznych, zmian klimatycznych czy projektów gospodarczych destrukcyjnie wpływających na środowisko naturalne. To wszystko wskazuje także na konieczność troski o sprawy rodziny i przyszłość młodych. „Potwierdzamy wartość rodziny i wskazujemy na naszą opcję, by iść z młodymi oferując Ewangelię, w formie zawsze aktualnej, jako projekt na życie” – czytamy w dokumencie końcowym.
Spotkanie biskupów Boliwii, Chile i Peru w La Paz było już piątym tego typu. Poprzednie miały miejsce w Iquique (2000), Santa Cruz (2003), Limie (2006) i Santiago de Chile (2011).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.