Reklama

Janukowycz: Prawo nie zna wyjątków

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że nikt nie będzie robił wyjątków dla uwolnienia odbywającej 7-letni wyrok byłej premier Julii Tymoszenko, ale jeśli parlament uchwali ustawę umożliwiającą leczenie osób skazanych za granicą, to on ją podpisze.

Reklama

Goszcząc w czwartek w Zaporożu na wschodniej Ukrainie Janukowycz mówił też o kosztach, jakie poniosłyby przedsiębiorstwa w procesie zbliżenia z UE.

"Moje stanowisko nie uległo zmianie: wszyscy obywatele Ukrainy są w obliczu prawa równi. Żadnego wyjątkowego podejścia tu nie będzie dla ani jednego obywatela. Konstytucja jest dla wszystkich jednakowa" - oznajmił.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli specjalna grupa posłów opozycji i partii władzy w Radzie Najwyższej Ukrainy przygotuje ustawę umożliwiającą leczenie osób skazanych za granicą, a następnie parlament ją przegłosuje, to on taką ustawę podpisze.

"Jeśli zostanie znaleziony konsensus i będą opracowane odpowiednie procedury oraz jeśli nie będzie to techniką uniknięcia odpowiedzialności karnej, to sądzę, że taka ustawa będzie przyjęta i będzie dotyczyła nie tylko Tymoszenko, lecz wszystkich obywateli. Takie jest stanowisko deputowanych, z którymi przeprowadziłem wiele konsultacji w tej sprawie" - podkreślił Janukowycz.

Uwolnienia Tymoszenko chce Unia Europejska, dla której jest to warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego za dwa tygodnie w Wilnie.

Szef państwa zwrócił w czwartek uwagę, że zbliżenie jego kraju z UE będzie wymagało ogromnych środków na modernizację ukraińskich przedsiębiorstw. "Wymieniane są różne liczby - od 100 do 500 miliardów (dolarów). Zbliżyliśmy się do kryteriów UE, ale jeszcze wszystkich nie osiągnęliśmy" - zaznaczył.

Dodał, że ukraińskie wyroby nie cieszą się na razie zbytnim popytem na rynkach europejskich. "Kwestie, które należy rozwiązywać, związane są z ogromnym wkładem kapitału, którego dziś, niestety, nie posiadamy" - oświadczył.

Oczekiwano, że grupa parlamentarna opracuje projekt ustawy w sprawie Tymoszenko do środy, na kiedy zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej, jednak w związku z brakiem porozumienia deputowanych wokół tej kwestii, do głosowania nie doszło. Obecni przy tym w Kijowie specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, którzy mieli ogłosić w środę w Brukseli raport w sprawie postępów tego kraju w przygotowaniach do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE, odjechali z niczym.

Tego samego dnia Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego przedłużyła misję Kwaśniewskiego i Coksa aż do szczytu w Wilnie.

Kwaśniewski przyznał wówczas, że "sytuacja jest trudna, coraz bardziej napięta, czasu jest coraz mniej, a po każdej stronie panuje duża nerwowość". "Ale pracujemy. Chcemy doprowadzić do tego, by warunki sformułowane już ponad rok temu przez UE zostały wypełnione i żeby w Wilnie można było podpisać umowę stowarzyszeniową" - powiedział dziennikarzom.

Kwaśniewski i Cox po raz kolejny przyjadą na Ukrainę w najbliższy poniedziałek. Oczekiwane jest wówczas następne posiedzenie parlamentarnej grupy specjalnej w sprawie tzw. ustawy Tymoszenko.

Rada Najwyższa zbierze się ponownie 19 listopada i może przystąpić do rozpatrzenia projektu aktu prawnego, zmierzającego do rozwiązania tego problemu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama