Irak: Ciche eliminowanie mniejszości

Polityka irackiego rządu ma na celu unicestwienie chrześcijan - tak chaldejski arcybiskup Kirkuku komentuje nową ustawę o wyborach lokalnych.

Została ona przyjęta przez parlament w ubiegłą środę i przewiduje, że wybory odbędą się najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku. Ustawa nie gwarantuje jednak, jak to było wcześniej, określonej liczby miejsc w lokalnych władzach przedstawicielom mniejszości religijnych i etnicznych. Według abp. Louisa Sako jest to kolejny dowód dyskryminacyjnej polityki prowadzonej przez władze Iraku. W obronie praw politycznych irackich chrześcijan wystąpił też chaldejski patriarcha kard. Emmanuel III Delly. Nową ustawę nazwał „jawną niesprawiedliwością w stosunku do chrześcijan” i zaapelował do rządu oraz parlamentu o stworzenie takich praw, dzięki którym także przedstawiciele mniejszości będą mogli przyczyniać się do budowania demokratycznej przyszłości Iraku. Iraccy parlamentarzyści tłumaczą się, że nie zapewnili określonej liczby miejsc w lokalnych władzach przedstawicielom mniejszości, ponieważ „nie posiadają pewnych wyników spisu ludności, które pozwoliłyby na przyznanie odpowiedniej liczby miejsc”. Nowe prawo dotyczy 18 irackich prowincji, natomiast dla Kirkuku i pozostałych miast Kurdystanu wprowadzone zostaną specjalne regulacje. Mówią one m.in., że w wyborach będą mogli kandydować tylko ci, którzy udokumentują „swe historyczne korzenie w tym regionie”. Zdaniem obserwatorów jest to kolejne zawoalowane działanie eliminujące mniejszości z życia społecznego i politycznego, co w konsekwencji zalegalizowałoby istnienie „obywateli drugiej kategorii”. Abp Louis Sako podkreśla przy okazji, że rząd Iraku wydaje się zapominać o tym, iż jest sygnatariuszem Karty Narodów Zjednoczonych, która gwarantuje poszanowanie mniejszości religijnych i etnicznych. Tymczasem Staffan de Mistura, specjalny wysłannik ONZ w Iraku, nową ustawę o wyborach lokalnych określił mianem „czarnej chmury na niebie irackiej demokracji”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »