Szczyt UE-Indie: Sarkozy i Barroso krytykują Indie za dopuszczenie do „masakry"

Unia Europejska skrytykowała premiera Indii Manmohana Singha za dopuszczenie do „masakry" chrześcijan w indyjskich stanach Orisa i Karnataka.

Sam szef indyjskiego rządu potępił zaś przemoc wobec chrześcijan jako „narodowy wstyd” – informuje na swojej stronie internetowej konferencja biskupów Indii. W mocnych słowach sprawę prześladowania chrześcijan w Indiach poruszyli podczas szczytu UE-Indie, który miał miejsce w Marsylii 29 września, przewodniczący Wspólnoty Europejskiej Nicolas Sarkozy i przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Premier Singh przyznał, że miały miejsce „sporadyczne incydenty” antychrześcijańskiej przemocy. Oświadczył jednocześnie, że Indie ze wszystkich sił starają się zapewniać mniejszościom ich konstytucyjne prawo do wyznawania i propagowania swojej wiary. Przekonując, że jego rządowi zależy na położeniu kresu przemocy wobec chrześcijan w Indiach, wymienił przedsięwzięte już środki – wyznaczenie doradców dla stanów Orisa i Karnataka oraz odpowiednie rozlokowanie ich sił. Prezydent Sarkozy i komisarz Barroso wyrazili zadowolenie z zapewnień szefa indyjskiego rządu. „To odważny człowiek. Z powodu jego odważnych zapewnień wzrósł mój szacunek do niego” – powiedział potem Sarkozy. Podobnie wypowiedział się Barroso, dodając: „doceniamy jasność, z jaką potępił on przemoc”. Redaktorzy witryny Konferencji Katolickich Biskupów Indii (CBCI) podkreślają, że Indie i Unia Europejska przez długi czas pozostawały w stosunkach, które określają jako „cierniste”. Przypominają, że w czasie apogeum terroryzmu w Kaszmirze Unia nigdy nie zaniechała krytyki wobec indyjskich działań. Ówczesny szef indyjskiego rządu, Atal Bihari Vajpayee, został wtedy skrytykowany przez duńskiego premiera Andersa Rasmussena za naruszanie praw człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »