Wietnam: Episkopat broni arcybiskupa Hanoi

Narasta konflikt między Kościołem a państwem w Wietnamie. Na niewiele zdało się środowe spotkanie delegacji katolickiego episkopatu z premierem Nguyenem Tan Dungiem.

Biskupi oczekiwali potwierdzenia rządowych obietnic zwrotu Kościołowi terenu byłej delegatury apostolskiej w Hanoi. Tymczasem szef wietnamskiego rządu poparł działania stołecznych władz i wysunął zarzuty pod adresem abp. Josepha Ngo Quang Kieta, którego oskarżył o łamanie prawa i narażanie na szwank dobrych relacji Kościół-państwo. Dodajmy, że metropolita Hanoi padł ofiarą niewybrednej nagonki i, jak donoszą agencje, znajduje się obecnie w rodzaju wirtualnego aresztu domowego, otoczony zewsząd kamerami, podsłuchami i grupami „przedstawicieli wzburzonego ludu”. Delegacja episkopatu – z jej przewodniczącym, kard. Jean-Baptistem Pham Minh Manem, na czele – stanęła w obronie arcybiskupa i wiernych, którzy chcą oddania kościelnej własności. Zwrócono uwagę na zawiłości wietnamskiego prawa ułatwiające wszelkiego rodzaju nadużycia ze strony administracji. Jednoznacznie potępiono też zaszczuwanie w państwowych mediach protestujących katolików oraz skłonność władz do używania siły w sytuacjach, w których potrzeba raczej przywrócenia sprawiedliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »