Papież o potrzebie wiarygodnego świadectwa miłości małżeńskiej

„Dlaczego dzisiaj świat i także liczni wierni mają tyle trudności ze zrozumieniem nauczania Kościoła o pięknie miłości małżeńskiej?" Pytanie to stawia Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Rzymie 3 i 4 października kongresu o proroczej aktualności encykliki Pawła VI „Humanae vitae".

Z okazji jej 40-lecia spotkanie zorganizował Papieski Instytut Badań nad Małżeństwem i Rodziną, noszący imię Jana Pawła II i działający przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, we współpracy z włoskim Uniwersytetem Katolickim Serca Jezusowego. „Niewątpliwie rozwiązanie techniczne, także w wielkich kwestiach ludzkich, zdaje się często najłatwiejsze – pisze Benedykt XVI. – W rzeczywistości jednak zakrywa ono sprawę zasadniczą, dotyczącą sensu ludzkiej płciowości i konieczności odpowiedzialnego panowania nad sobą, by móc wyrażać miłość w wymiarze osoby. Kiedy w grę wchodzi miłość, technika nie może zastępować dojrzewania wolności” – stwierdza Ojciec Święty. W przesłaniu do uczestników rzymskiego kongresu o „Humanae vitae” Papież przypomina, że ten ważny dokument podejmuje jeden z istotnych aspektów powołania do małżeństwa i wynikającej z niego specyficznej drogi świętości. Ukazuje, że miłość małżeńska ze względu na przekazywanie życia jest udziałem w miłości Bożej. Wykluczać ten wymiar znaczy zaprzeczać wewnętrznej prawdzie miłości małżeńskiej, przez którą przekazuje się ten boski dar. Taka jest istota nauczania, które Paweł VI skierował do małżonków, a Jan Paweł II przy wielu okazjach potwierdził, wyjaśniając jego podstawy antropologiczne i moralne. W tym świetle dzieci nie są obiektem ludzkich planów, ale uznaje się je za autentyczny dar Boga, będącego pierwszym źródłem ludzkiego życia. Trzeba je przyjmować z wdzięcznością – podkreśla Benedykt XVI. Wskazując na niedopuszczalność antykoncepcji, Papież pozytywnie ocenia regularne metody regulacji płodności. Wyraża też uznanie dla badań nad leczeniem bezpłodności, które respektują ludzką godność.

«« | « | 1 | » | »»
 • My
  04.10.2008 15:29
  Tylko małżonkowie decydują o tym co jest "wiarygodnym świadectwem miłości małżeńskiej".AMEN
 • M.R.
  05.10.2008 02:34
  "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
  na obraz Boży go stworzył:
  stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». "
  Gdyby to człowiek stworzył sam siebie, mógłby być suwerenem. Miłość jednak nie została stworzona przez człowieka, tak jak on sam. Miłość została dana i zadana, więc to nie małżonkowie decydują o miłości. Oni decydują o jej wiernym, lub nie, wypełnieniu. Świadectwo w pełni subiektywne jest antyświadectwem w swej istocie, skoro każdy ma własne, bez obiektywnych kryteriów. Miłośc jest powierzonym darem, który należy pielęgnować, inaczej stanie się piekłem na ziemi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »