Wspólną modlitwą i apelem o poszukiwanie tego co łączy, w Warszawie zakończyła się katolicko-prawosławna konferencja „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Europy”. W spotkaniu uczestniczyli hierarchowie, politycy, historycy oraz przedstawiciele różnych środowisk z Polski i Rosji.
Wpatrywać się w to, co łączy
Trzydniową konferencję zakończyły katolicko-prawosławne nieszpory odprawione w warszawskiej katedrze św. Jana. Podczas modlitewnego spotkania metropolita wołokołamski Hilarion oraz sekretarz generalny Episkopatu odczytali Przesłanie do uczestników konferencji. "Wołamy dziś: Nie szukajcie tego co dzieli, ale wpatrujcie się w to, co łączy!" – czytamy w dokumencie.
Podczas nieszporów kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że pojednanie potrzebuje świadków i budowniczych. Jako wzór metropolita warszawski wskazał śp. Ignacego Jeża – więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau i jednego z filarów pojednania polsko-niemieckiego. "Pojednanie potrzebuje ludzi takiego formatu" – mówił kard. Nycz dodając, że także pojednanie polsko-rosyjskie ma takich świadków i entuzjastów. Zachęcił też do modlitwy, by pojawiały się nowe osoby zaangażowane w to dzieło.
Podczas nieszporów abp Hilarion i bp Wojciech Polak odczytali przesłanie uczestników konferencji. Podkreśla się w nim, że fundamentem pojednania między Polakami i Rosjanami jest wiara w Chrystusa Zbawiciela i mimo zbrodniczym ideologiom i nieraz tragicznej przeszłości możliwe są dobrosąsiedzkie i chrześcijańskie relacje obu narodów.
Zadaniem obecnego pokolenia zaś jest praca nad pojednaniem, należy jednak szukać nie tego, co dzieli, a to, co łączy.
"Jezus Chrystus jest wciąż nadzieją dla naszego kontynentu, a rolą Kościołów, które same doświadczyły męczeństwa, jest świadczenie w Europie o jej duchowych korzeniach" - głosi dokument. Uczestnicy warszawskiego spotkania wyrażają przekonanie, że chrześcijańskie świadectwo będzie skuteczniejsze, gdy katolicy i prawosławni będą działać wspólnie.
Należy wspomnieć, że uczestnicy konferencji modlili się także w świątyni prawosławnej - wspólną modlitwą w katedrze pw. św. Marii Magdaleny zakończyli w piątek wieczorem drugi dzień obrad.
Zakończona dziś w Warszawie katolicko-prawosławna konferencja "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Europy" zgromadziła hierarchów, polityków i przedstawiciele różnych środowisk z Polski i Rosji.
W spotkaniu wzięła udział kilkunastoosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem, odpowiadającym za zewnętrzne relacje Cerkwi. Obradom towarzyszyły ekumeniczne modlitwy i liturgie: a dziś - w katolickiej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela.
Kongres zorganizowała związana z KAI Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Trzydniowe obrady toczyły się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.