Od wizyty w ośrodku dla osób ubiegających się o azyl rozpoczęło się na Malcie spotkanie poświęcone duszpasterstwu migrantów i uchodźców. Jest ono organizowane przez Radę Konferencji Biskupich Europy CCEE.
Biorą w nim udział biskupi oraz delegaci odpowiedzialni w krajowych episkopatach za ten szczególny aspekt duszpasterstwa. Wiele uwagi poświęci się dwóm podejściom do emigrantów, a mianowicie integracji i wykluczeniu.
O aktualności podejmowanych tematów świadczy chociażby sytuacja na wodach okalających Europę. W czasie gdy w stolicy Malty rozpoczynało się spotkanie CCEE, włoskie służby ratowały u wybrzeży Kalabrii 140 afrykańskich emigrantów, w większości kobiety i dzieci. Walka o ich życie trwała kilkanaście godzin, ponieważ wzburzone morze nie pozwalało zbliżyć się statkom ratunkowym do łodzi uchodźców, groziło to bowiem kolizją. Niestety takie sceny praktycznie każdego dnia rozgrywają się u wybrzeży Italii i Malty, gdzie docierają tysiące ludzi z krajów ogarniętych wojną, biedą i brakiem jakichkolwiek perspektyw na godne życie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.