Katowice: Jubileusz zespołu „Przemienienie"

W 1983 roku zebrała się grupka osób, by wystąpić na festiwalu w Górce Klasztornej. Sukces pierwszego koncertu sprawił, że zagrali ponownie i grają nadal. W niedzielę 26 października zespół „Przemienienie" świętował 25-lecie swego istnienia.

W Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach Bogucicach uczestniczył bp Gerard Bernacki. Zauważył, że chociaż członkowie zespołu są młodzi, już zyskali miano jubilatów. Podkreślił również, że aby taki zespół mógł sprawnie działać, potrzeba dyscypliny, która z pewnością bywa często ascezą. – Macie wkład w głoszenie Bożej chwały – mówił bp Bernacki. – Wasz śpiew podnosi myśl człowieka do samego Boga, odrywając go od codziennych kłopotów, cierpienia, tego co w życiu trudne. Zespół „Przemienienie” uświetnił swym śpiewem liturgię, a po Eucharystii wystąpił z koncertem. – To coś więcej niż koncert, to spotkanie modlitewne – wyjaśnia założyciel i kierownik zespołu Wiesław Świderski. Jako jedyny jest w zespole od początku. Grupa składa się z 27 osób. Najmłodsi mają 13 lat, najstarsi są po trzydziestce. W „Przemienieniu” dziewięć osób śpiewa, a ponadto można usłyszeć sekcję smyczków, flet, klarnet, gitary oraz instrumenty klawiszowe. Swoją nazwę zespół zawdzięcza temu, że rozpoczynał działalność i przez długi czas grał przy parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Obecnie próby odbywają się przy kościele św. Michała w Katowicach dwa razy tygodniowo. Zespół ma na swoim koncie nagranie dziewięciu kaset i dwóch płyt. W jego repertuarze znajduje się ponad 280 utworów, nie licząc kolęd. Pierwszy na liście, który grają zresztą od początku, to „Chrystus Pan przyszedł na świat”. Co pewien czas powracają do swoich starszych piosenek. – Nasze śpiewanie to ewangelizacja – twierdzi wokalistka Joanna Krawiec. – Zarówno tych, dla których gramy, jak i nas samych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  noc
  11°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »