Liczba migrantów na świecie stale wzrasta. Ostatni światowy raport o migracji z 2011 r. ocenia ich liczbę na 214 mln, ale nowsze statystyki mówią już o 232 mln, a do połowy stulecia może ich być prawie dwa razy więcej (405 mln).
Chodzi tu o wyjazdy za granicę, ale ponadto prawie trzy czwarte miliarda osób zmieniło miejsce zamieszkania we własnym kraju. Przyczyną migracji jest często prześladowanie czy klęski żywiołowe, wiążące się z zagrożeniem życia. Dane te przytoczył dziś kard. Antonio Maria Vegliò na spotkaniu o duszpasterstwie migrantów i uchodźców, zorganizowanym przez Radę Konferencji Biskupich Europy CCEE na Malcie.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących nawiązał do ostatniego dokumentu tej dykasterii. Został on wydany wspólnie z Papieską Radą „Cor Unum”, a jego tytuł brzmi: „Przyjąć Chrystusa w uchodźcach i ludziach przymusowo wykorzenionych”. Podaje on pięć podstawowych zasad duszpasterstwa migrantów i uchodźców – przypomniał kard. Vegliò.
Pierwszą jest ludzka i chrześcijańska godność wychodźców, co wiąże się też z koniecznością zapewnienia im wolności religijnej. Z kolei potrzebują oni rodziny. Kościół troszczy się nie tylko o poszczególnych migrantów, ale również o członków ich rodzin. Dalej konieczne jest miłosierdzie i solidarna pomoc. Wymaga to międzynarodowej współpracy i o nią Stolica Apostolska stale apeluje. Wreszcie Kościół jest szczególnie powołany do niesienia duchowej pomocy wszystkim potrzebującym. Przez osobisty kontakt trzeba im nieść obronę i wychowanie, nie zaniedbując przy tym głoszenia Ewangelii.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.