Włoski biskup: Halloween odziera śmierć z powagi

„Halloween każe patrzeć na śmierć raczej w atmosferze festynu czy karnawału niż powagi, na którą ona zasługuje" - uważa biskup Werony Giuseppe Zenti.

Zarzuca też, że święto to „zostaje masowo wprowadzane tam, gdzie zgodnie z tradycją obchodzi się dwa święta chrześcijańskie” – Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Nie chodzi o to, by postrzegać śmierć jako tragedię, gdyż została ona zwyciężona „przez wiarę w świat zmartwychwstałych w Chrystusie”, jednak stanowi ona „niezwykle poważną rzeczywistość” – napisał bp Zenti w diecezjalnym tygodniku „Verona fedele” (Wierna Werona). Widzi on zagrożenie w próbie „zredukowania tej rzeczywistości do czegoś w rodzaju czystej wirtualności”, podczas gdy faktycznie jest ona twarda. Biskup Werony zgadza się, że „nikt nie ma prawa stawiać przeszkód świętowaniu Halloween w przestrzeni wolności demokratycznej”. Zauważa jednak, że kryją się w nim motywacje sprzeczne z „demokratyczną logiką”. Nakładanie się Halloween na święto chrześcijańskie „demaskuje jasną intencję, by zastąpić nim uroczystość Wszystkich Świętych i następujące po nim wspomnienie zmarłych”.

«« | « | 1 | » | »»
 • nikt
  28.10.2008 21:48
  haloween zostało upowszechnione w usa by skomercjalizować jeszcze jedno ze świąt po Bożym Narodzeniu (gdzie kupno prezentu łączone jest z symbolika dziadka mroza (zamiast narodzenia Chrystusa), czerwononosym reniferem a nawet babcią mrozową, oraz Wielkanocy (gdzie najważniejszą postacią uczyniono króliczka szukającego kurzych jajek); w haloween dzieci kupują masowo kostiumy i chodzą po domach, które są odpowiednio masowo przybrane po to by zbierać cukierki (w większości bardzo marne jakościowo); oczywiście handel robi na tym największe kokosy a ludzie świętują to jak barany zapominając o prawdziwych świętach; ostatnio to nawet nie można dostać prawdziwych chrześcijańskich kart świątecznych
 • antysmok
  29.10.2008 01:26
  "Połączenie kabaretu z horrorem" - tak nazwał jeden z księży ten twór podczas Litanii Miast w Gdańsku w latach 90. A obchodzi się jeszcze to w czasie pogańskiego (celtyckiego) samhain - krwiożerczego końca roku w Celtów. A jako katolik muszę pamiętać, że nie można dwom panom służyć Mt 6,24.
 • Werka
  29.10.2008 09:18
  Niestety, ta próba zastąpienia Uroczystości Wszystkich Świętych haloween, świetnie przyjmuje się w polskich szkołach. Nauczyciele odpowiedzialni za wychowanie młodego pokolenia, boją się odważnie na ten temat sprzeciwić osobom, których "inicjatywa" przyjmowana jest ogólnym milczeniem i przytakiwaniem dyrekcji szkół, która chce się przypodobać opcjom politycznym akurat rządzącym w kuratoriach. Bardzo słabe jest wsparcie księży i katechetów w tej sprawie, którzy chowają głowę w piasek, a tylko na swoich lekcjach mówią, że jest to zachowanie, które nasza wiara chrześcijańska odrzuca. Pod pretekstem dobrej"zabawy"uczniów w szkole, jest przyzwolenie na takie zachowania. Nauczyciele nie wychowują w ten sposób. Ciągle tkwią oni w myśleniu, że szkoła ma tylko przekazywać wiedzę. A zadaniem szkoły jest uczyć i wychowywać do wartości!
 • Manna
  29.10.2008 15:15
  Dziwi, że nie słychać podobnych głosów oburzenia na łączenie święta Męczeństwa Apostoła Andrzeja z wróżeniem z wosku, ustawianiem butów i nasłuchiwaniem szczekania psa.

  A co wspólnego ze Św. Janem mają wianki, które wrzucamy do polskich rzek w jego święto?

  Nie słychać słów krytyki na topienie kukły marzanny na wiosnę a na dyngusa zżymamy się tylko wtedy, kiedy bandy "wodolejów" robią krzywdę przypadkowym przechodniom. Te nasze obyczaje są w porządku, bo są nasze. A tamte są be, bo nie nasze?

  Tam nikt przynajmniej nie udaje, że Halloween ma coś wspólnego z chrześcijaństwem a Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych obchodzony jest uroczyście w kościołach następnego dnia. My z kolei bez żenady łączymy (nawet w nazwie) zabawy andrzejkowe i noce świętojańskie z Apostołami i nikt się nie gorszy.

  Co do komercji... ilość zniczy, ich rodzaje, kolory i kształty, wianki, wiązanki itp znaleźć przecież można w sklepach, przy cmentarzach i wszędzie indziej, świadczy przecież o tym samym. A kupujemy je i cieszymy się, że taki duży wybór wszystkiego mamy na wyciągnięcie ręki.

  Planujecie zrezygnowanie ze zwyczaju obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie? Uważacie, że to doda Świętom powagi i chrześcijańskiego ducha? Ja osobiście nie zamierzam z tego zwyczaju zrezygnować i cieszę się, że mam w sklepach bogaty wybór. "Chrześcijańską" choinkę też przyozdobię "chrześcijańskimi" bombkami i innymi dekoracjami.

  Myślę, że przydało by się nam wszystkim trochę uśmiechu w miejsce tych wszystkich potępieńczych wystąpień przeciw zdrowej zabawie.

  A jeżeli się komuś nie podoba Halloween, to niech się nie bawi w ten dzień i już. A następnego dnia zwyczajnie spotkamy się wszyscy w kościele na Eucharystii i przekażemy sobie znak pokoju w powadze, jakiej wymaga to Święto.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »