Watykan: Msza w 50-lecie wyboru Jana XXIII

Pontyfikat Jana XXIII był dla Kościoła wielkim doświadczeniem ojcostwa - powiedział Benedykt XVI do pielgrzymów z rodzinnej diecezji Angelo Roncallego. Przybyli oni do Rzymu z Bergamo z okazji przypadającej dziś 50. rocznicy wyboru Jana XXIII.

O godz. 17. uczestniczyli w Eucharystii, którą w Bazylice Watykańskiej sprawował dla nich kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Na zakończenie liturgii do Bazyliki przybył Ojciec Święty. Modlił się on przed grobem bł. Jana XXIII oraz wygłosił przemówienie do pielgrzymów. „Łaska Boża, powiedział Papież, przygotowywała niełatwy i obiecujący okres w dziejach Kościoła. W otwartości na Ducha Świętego, którą przez całe życie wyróżniał się Jan XXIII, znalazła podatny grunt, z którego mogła wyrosnąć zgoda, nadzieja, jedność i pokój dla dobra całej ludzkości. Papież Jan uczył, że wiara w Chrystusa i przynależność do Kościoła, matki i nauczycielki, jest gwarancją owocnego świadectwa chrześcijańskiego w świecie. W ten sposób, pośród ostrych konfliktów swoich czasów papież ten był człowiekiem i pasterzem pokoju, który potrafił otworzyć na Wschodzie i Zachodzie niespodziewane perspektywy braterstwa między chrześcijanami i dialogu ze wszystkimi”. Benedykt XVI wspomniał też o największym osiągnięciu Angelo Roncallego, z którym utożsamiany jest zazwyczaj jego pontyfikat. Darem naprawdę szczególnym, który został dany Kościołowi za pośrednictwem Jana XXIII, był Sobór Powszechny Watykański II, przez niego zwołany, przygotowany i rozpoczęty. Obowiązkiem nas wszystkich jest w odpowiedni sposób przyjąć ten dar, nie przestając rozważać jego nauczania i wprowadzając w życie jego wskazania. Na zakończenie swego przemówienia, Benedykt XVI przypomniał jeden z wielu epizodów z pontyfikatu Jana XXIII, które sprawiły, że zyskał on przydomek Dobrego Papieża. „W czasie jednej ze swych słynnych odwiedzin w pierwszych miesiącach pontyfikatu, bł. Jan XXIII zapytał się zebranych, jaki sens ma ich zdaniem to spotkanie, po czym sam udzielił odpowiedzi: «Papież spojrzał wam prosto w oczy i przybliżył swoje serce do serca waszego». Proszę Papieża Jana, by pozwolił nam poczuć bliskość swego spojrzenia i swego serca, abyśmy naprawdę mogli odkryć, że jesteśmy jedną Bożą rodziną” – powiedział Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »