Jasna Góra: zabytkowa krypta otwarta dla pielgrzymów

Zabytkowa krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze została na miesiąc otwarta dla pielgrzymów. To jedyna w roku okazja, aby nawiedzić to jedno z najstarszych miejsc w jasnogórskim sanktuarium, gdzie przez sześć wieków chowani byli paulińscy mnisi. - donosi Radio Watykańskie.

Krypta z pewnością jest starsza niż sama kaplica, której znany nam dzisiaj kształt nadano w wieku XVII. Powstała być może już w XV w. W wykutych w skale niszach spoczywały doczesne szczątki kolejnych pokoleń zakonników żyjących na Jasnej Górze. „Kiedy rozbudowywano Kaplicę Matki Bożej, jej część barokową w XVII w., tutaj wykonano kryptę grzebalną dla zmarłych zakonników. Przez środek przebiega ściana, w której znajdują się wnęki. Około stu lat trzeba było, aby opróżnić to miejsce. Prochy, które ocalały, wyjmowano z tych wnęk i umieszczano w urnach” – powiedział o. Stanisław Rudziński. Paulini, żyjący według surowej reguły św. Augustyna, jeszcze do ubiegłego wieku zachowywali specjalny rodzaj pochówku, pozbawiony nagrobków ziemnych. Tradycyjnie w Dzień Zaduszny zakonnicy odprawiają w krypcie Msze św. w intencji zmarłych współbraci. Ołtarz ustawiony jest w miejscu, gdzie niegdyś składano prochy mnichów. „Ja zawsze w tym miejscu myślę o wszystkich pielgrzymach, którzy przybywali w ciągu roku i modlili się tutaj. Polecam wszystkich, którzy zostali odwołani do pełni życia, zakończyli ziemską pielgrzymkę. Modlimy się i za nich, i razem z nimi” – podkreślił o. Zachariasz Jabłoński. Jasnogórska krypta cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Jak szacują paulini, każdego roku do podziemi schodzi kilkanaście tysięcy osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »