Kongo: 1,6 mln uchodźców w pułapce

Ponad 1,6 mln uchodźców w Demokratycznej Republice Konga znalazło się w pułapce, bez dostępu do pomocy humanitarnej - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband. Ludzie ci nie mają dostępu do pożywienia, wody pitnej, ani innych artykułów pierwszej potrzeby.

Grozi to wybuchem epidemii chorób zakaźnych i niedożywienia – podkreślił polityk w ekonomicznej stolicy Tanzanii, Dar es-Salaam. W towarzystwie francuskiego ministra spraw zagranicznych Bernarda Kouchnera spotkał się on tam z prezydentem Tanzanii, Jakayą Kikwete, który obecnie stoi na czele Unii Afrykańskiej. Poprzez intensywne działania dyplomatyczne Francja, Wielka Brytania, Belgia i Stany Zjednoczone starają się od kilku dni przywrócić pokój w tym regionie. Od kilku tygodni wschodnia część Konga jest areną walk między wojskami rządowymi i rebeliantami z Narodowego Kongresu Obrony Ludu, dowodzonymi przez gen. Laurenta Nkundę. Jego żołnierze dotarli 29 października pod Gomę, stolicę prowincji Nord-Kivu. Ogłosili wówczas jednostronne zawieszenie broni, które – zdaniem francuskiej agencji AFP – jest przestrzegane. 1 listopada Miliband i Kouchner spotkali się w Kigali z prezydentem Rwandy, Paulem Kagame, który wspiera zbuntowanego generała, który – tak jak on – należy do plemienia Tutsi. Tymczasem władze Rwandy zarzucają, że władze Demokratycznej Republiki Konga nie rozbroiły rwandyjskich rebeliantów z plemienia Hutu, którzy schronili się na terytorium Konga.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »