Meksyk: państwowo-kościelna współpraca w zwalczaniu uzależnień

W Meksyku państwo i Kościół podjęły współdziałanie na polu resocjalizacji narkomanów. Współpraca, nietypowa dla tego kraju, w którym instytucje państwowe tradycyjnie są antyklerykalne, świadczy o powadze zagrożenia narkomanią. - donosi Radio Watykańskie.

W ostatnich sześciu latach liczba narkomanów wzrosła w Meksyku o ponad połowę (od 307 tys. w 2002 r. do 465 tys. w 2008 r.). W tym samym czasie liczba osób, które kiedykolwiek zażywały narkotyków, zwiększyła się o 30 proc. (od 3,5 mln w 2002 r. do 4,5 mln w 2008 r.). Spowodowane jest to większą dostępnością tych substancji i obniżeniem ich cen. Często oferuje się je wprost za darmo. Szczególnie narażona na narkomanię jest młodzież. Walka rządu meksykańskiego z handlem środkami odurzającymi spotkała się z bardzo odczuwaną tam ostatnio falą przemocy ze strony gangów narkotykowych. Oparty na zasadach chrześcijańskiego humanizmu program rehabilitacji narkomanów zainaugurowano na terenie diecezji La Paz en la Baja California Sur w meksykańskim stanie Kalifornia Dolna Południowa. Jest to owoc współpracy z Kościołem zarówno władz lokalnych, jak i rządu centralnego. Ośrodek resocjalizacji otwarto w jednej z parafii. Na inauguracji obecny był nuncjusz apostolski w Meksyku, abp Christopher Pierre, co świadczy o wadze, jaką Kościół przywiązuje do tej inicjatywy. Miejscowy biskup Miguel Alba Díaz podkreślił, że przy takich działaniach nie można uprawiać ani politycznego, ani religijnego prozelityzmu. Burmistrz Rosa Delia Cota Montaño stwierdziła, że „czysta, bezinteresowna miłość jest najlepszym świadectwem, jakie możemy dać Bogu, w którego wierzymy”. Podkreśliła wolę służby ofiarom narkomanii – zarówno samym narkomanom, jak ich rodzinom. Życzyła też Bożego błogosławieństwa wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu, w tym władzom, księżom, przedsiębiorcom, psychologom i lekarzom. Dodajmy, że burmistrz La Paz należy do lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »