USA: Obama nie przekonał do siebie białoskórych wierzących

Starania Baracka Obamy, by przekonać do siebie białych, którzy regularnie chodzą do kościoła, zakończyły się prawdopodobnie fiaskiem - uważa niezależny portal „Politico".

Komentatorzy zwracają uwagę, że ubiegający się o prezydenturę kandydat Partii Demokratycznej nie rozumie podejścia ludzi głęboko religijnych do aborcji. Portal powołuje się na wyniki ostatniego sondażu instytutu Gallupa, według których Obamę popiera 28 proc. białych wyborców, chodzących co najmniej raz w tygodniu do kościoła. Sondaże przeprowadzone przed lokalami wyborczymi w poprzednich prezydenckich wyborach wskazują, że mniej więcej tyle samo, bo 29 proc., przedstawicieli tej kategorii elektoratu głosowało na demokratycznych kandydatów Johna Kerry’ego w 2004 i Ala Gore’a w 2000 r. Zdaniem Johna Greena z renomowanego waszyngtońskiego instytutu badawczego Pew Forum on Religion and Public Life Obama nie poprawił wyniku swoich partyjnych poprzedników wśród białych wyborców motywowanych religijnie. Tymczasem, jak zauważa „Politico”, żaden ze współczesnych kandydatów Partii Demokratycznej nie uczynił tyle, co Obama, by pozyskać poparcie białego elektoratu religijnego. Jimmy Carter, przedstawiciel ruchu ewangelikalnego z południa, był ostatnim z demokratów, który nieznacznie wygrał wśród gorliwych religijnie wyborców. O ile jednak Carter w 1976 roku próbował podczas swej kampanii pomniejszyć wagę swojego wyznania, Obama wielokrotnie akcentował znacznie własnej wiary, chcąc doprowadzić do zmniejszenia tzw. „Bożej luki”, która przez dziesiątki lat utrudnia demokratom zwycięstwo w walce politycznej. Richard Land, przewodniczący komisji ds. etyki i wolności religijnej Południowej Konwencji Baptystów uważa, że fiasko wysiłków Obamy wynika z niezrozumienia podejścia ludzi religijnych do aborcji. „Zwolennicy aborcji nie zdają sobie kompletnie sprawy z głębi i intensywności moralnego gniewu tych, którzy są za życiem. Oni myślą, że konserwatyści traktują tę kwestię jedynie jako broń polityczną” – wyjaśnia przedstawiciel baptystów. „Politico” zwraca uwagę, że demokraci poprawili jedynie swój wizerunek wśród religijnych Amerykanów. Obecnie 38 proc. obywateli USA uważa, że partia ta jest „ogólnie przyjaźnie nastawiona do religii”, podczas gdy 2 lata temu przekonanych o tym było tylko 26 proc. Nadal jednak 52 proc. ankietowanych przez Pew Religion and Public Life twierdzi, że to republikanie są przyjaźni wobec religii. Badanie Gallupa zostało przeprowadzone w październiku br. na grupie 21 dorosłych tysięcy obywateli USA. Portal „Politico” stworzony został przez informacyjną agencję Capitol News Company LLC z Wirginii. Poświęcony jest wyłącznie sprawom wewnętrznej polityki amerykańskiej i prezydenckiej kampanii wyborczej.

«« | « | 1 | » | »»
 • antysmok
  04.11.2008 11:17
  Gdybym był białoskórym Amerykanem, to nie miałbym nic przeciw czarnoskóremu prezydentowi. Chodzi tu raczej nie o kolor skóry a o co światopogląd kandydata. Obama to zwolennik aborcji - również tej w trzecim trymestrze ciąży: poprzez częściowe narodziny. A do tego dziwna przeszłość tego człowieka. McCain z kolei, to perspektywa dalszej polityki imperialnej USA. Reasumując wolałbym mniejsze w postaci republikana niż rewolucjonistę Obamę. Demokraci w USA nie mają już nic wspólnego z tymi, do których kiedyś garnęli się amerykańscy katolicy. Teraz ich partia coraz bardziej przypomina europejskich liberałów (lub socliberałów) - nie mających nic wspólnego z prawdziwym (amerykańskim) liberalizmem, bądź libertarianizmem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  wiecej »