Chrześcijańskie inicjatywy na Światowym Forum Społecznym

Latynoamerykańska sieć przeciwdziałania mafii, światowa kampania na rzecz ochrony środowiska oraz międzynarodowa ekumeniczna sieć sprawiedliwości i pokoju to tylko kilka inicjatyw, które podjęto na kończącym się w brazylijskiej Amazonii Światowym Forum Społecznym - donosi Radio Watykańskie.

Przypomniano przy tej okazji, że nie wystarczy tworzenie nowych praw, skoro później nie są one respektowane. Jako przykład wskazano chociażby walkę z mafią w Kolumbii, gdzie organizacje pomagające jej ofiarom rezygnują z przejęcia skonfiskowanych przez policję dóbr mafijnych. Dzieje się tak, ponieważ są zastraszane i poddawane naciskom. Na forum w Belém wskazano, że o skuteczności podejmowanych działań decyduje m.in. siła przekazu. Media często przemilczają trudne sprawy, które są w sprzeczności z jakimiś partykularnymi interesami. Stąd pomijanie pewnych kwestii związanych chociażby z ekologią czy poszanowaniem środowiska. Na brazylijskim Forum katolickie organizacje charytatywne ostro potępiły aktualne metody wydobywania surowców w Ameryce Łacińskiej. Problem ten podjęła w swym wystąpieniu Geneviè-Camille Tournon, przedstawicielka CIDSE, międzynarodowej sieci 16 kościelnych organizacji z 13 krajów świata. Podkreślono, że przemysł na tym kontynencie „pozbawia ludność tubylczą środków do życia, prowadzi do gwałtownych konfliktów, stałego naruszania praw człowieka i degradacji środowiska”. Ludzie żyjący w eksploatowanym regionie powinni mieć zatem prawo do wyrażania swojej opinii na temat projektów działalności wydobywczej, w tym realną możliwość ich zablokowania – uważa CIDSE. Z kolei przedstawiciele Caritas zaprezentowali na Forum kampanię „O większą sprawiedliwość klimatyczną”. Jej inicjatorem jest Caritas Internationalis. Ma ona na celu wywieranie nacisku na rządy poszczególnych krajów przed szczytem na temat zmian klimatycznych, który odbędzie się w grudniu w Kopenhadze. „Wyraźniej zdajemy sobie sprawę z tego, że degradacja środowiska naturalnego w coraz większym stopniu jest przyczyną ubóstwa, klęsk żywiołowych i konfliktów – zauważył przedstawiciel włoskiej Caritas Paolo Beccegato. Wspólnota międzynarodowa musi sobie uświadomić, że obecny kryzys nie dotyczy wyłącznie kwestii finansowych i gospodarczych, ale ma również swe źródło w błędnym podejściu do środowiska naturalnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »