Kraków: Papieski order dla H. M. Góreckiego

Benedykt XVI wyróżnił Henryka Mikołaja Góreckiego najwyższym odznaczeniem papieskim przyznawanym osobom świeckim, czyli Orderem św. Grzegorza Wielkiego - donosi Radio Watykańskie. Wręczenie odznaczenia odbyło się 2 lutego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

W uroczystości wzięli udział kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele środowiska muzycznego z całej Polski. Zgromadzonych w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich gości powitał kard. Stanisław Dziwisz, który podkreślił, że papieskie wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności Kościoła powszechnego za „świadectwo życia wiary i niezłomność ducha”, a także za utwory, które „na stałe weszły do skarbca muzyki kościelnej”, w oczekiwaniu na kolejne dzieła, które będą podnosiły serca ku Bogu. Przypomniał szczególne związki Henryka Mikołaja Góreckiego z Janem Pawłem II, który bardzo cenił dzieła profesora i znajomość z nim. Podkreślił, że napisany na zamówienie kard. Karola Wojtyły dla uczczenia 900. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława „Beatus vir” to „szczególne świadectwo wiary narodu, z którego wyszedł, i wielka modlitwa za apostoła narodów współczesnego świata”. Laudację na cześć laureata Orderu wygłosił ks. dr Robert Tyrała, przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej, który, omawiając dzieła kompozytora, przypomniał jego wyznanie: „Dla mnie muzyka jest rezultatem religijnej kontemplacji i medytacji. Wszystkie nuty kreślone na pięcioliniach są komentarzem tych spraw, które widzę i przeżywam. Cieszę się tym, co widzę i przeżywam Tego Kogoś, który to wszystko stworzył”. Podkreślił też, że twórczość Góreckiego „prowadzi po całej teologii muzyki”, a on sam jest „kapłanem dźwięku”. – Niech misja, którą powierzył Ci sam Bóg, przez twoją twórczość przekonuje świat o tym, że to, co go ocali od rozpaczy, to kultura napełniona wiarą, nadzieją i miłością – dodał. Henryk Mikołaj Górecki wyznał ze wzruszeniem, że miejsce uroczystości – Pałac Arcybiskupów Krakowskich – przypomina mu o dniu, który stał się najważniejszym dniem jego życia, a więc o premierze „Beatus vir”, która odbyła się w obecności Jana Pawła II w Bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie, podczas pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski. – Każdy twórca ma w życiu taki moment, gdy musi zdać sobie sprawę, co dla niego jest najważniejsze – dodał i zaznaczył, że o tym, co najważniejsze, wciąż przypominają mu słowa Jana Pawła II kierowane przy różnych okazjach do artystów. Order św. Grzegorza Wielkiego to najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka. Jest czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Został ustanowiony w 1831 r. przez papieża Grzegorza XVI, a zasady przyznawania zreformował w 1905 r. św. Pius X. Order składa się z trzech klas w kategoriach cywilnej i wojskowej. Kawalerowi orderu przysługuje prawo do noszenia wspaniałego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »